Seriál Chalupáři: Sovák nahradil Marvana! Seriálu nikdo nevěřil, nakonec se z něj stal kultovní šlágr...

Málokterý seriál si u lidí drží takovou oblibu jako Chalupáři. Přestože od natáčení uplynulo téměř čtyřicet let a televize všechny díly reprízují rok co rok, stále se může pyšnit vysokou sledovaností. A ode dneška můžete znovu sledovat humorné příběhy ze života protivného kontrolora. Asi věříte, že tento, dnes již kultovní snímek provázely obrovské problémy. Například představitel Evžena Humla zemřel krátce před natáčením a režisér se bál ostudy!
Režisér nechtěl natáčet
Když režisér František Filip (81) dostal do ruky scénář Františka Vlčka a Václava Pavla Borovičky o příhodách jednoho cholerického důchodce, který si na vesnici koupí chalupu i s nájemníkem, připadalo mu to jako levné spotřební zboží.
„Do Chalupářů se mi tenkrát fakt nechtělo a troufám si tvrdit, že jsem se tehdy nemýlil, i když se za své tehdejší pochyby dodatečně kaju,“ svěřuje se po letech Filip.
„Kdyby mi někdo řekl, že se z toho jednou stane takový fenomén, poklepal bych si na čelo. Příhody jednoduchoučké, veselé, kolegiální, žertovné, většinou s happyendem. Říkám pohádečka, ale vážně jsem myslel, že to nebude lidi moc zajímat,“ dodává režisér.
Hledá se Evžen Huml
Postava Evžena Humla byla původně psána přímo na tělo pro Jaroslava Marvana (†72). Ten měl stejně jako u komedie Dovolená s Andělem a Anděl na horách vytvořit již osvědčené duo s Josefem Kemrem (†72). Jenže zhruba tři měsíce před natáčením Marvan zemřel.
Produkce byla nucena roli přeobsadit a volba padla na Jana Pivce (†72). Jenže ani hercův zdravotní stav nebyl tak dobrý, aby hlavní a především náročnou roli přijal. Zlé jazyky zase tvrdí, že důvodem bylo to, že Pivce režisér Filip jednoduše nechtěl. Toho pravého – Jiřího Sováka (†79) se tedy podařilo najít nakonec až na třetí pokus.
A nutno uznat, že lépe vybrat ani nemohli. Role prudérního bývalého revizora mu sedla. „Hrál tam opravdu sám sebe,“ přiznává i Sovákova dlouholetá manželka Andulka (74). „Navíc spoustu replik a hlášek si sám vymyslel a vznikly přímo na místě. Třeba že v Indii mají plechový děti. To jak slyším, tak jdu k zemi,“ směje se vdova po fenomenálním herci.
Vesničani podváděli filmaře
V seriálu si vedle hvězdného hereckého obsazení zahrála i celá vesnice. „V Chalupářích hráli pradědeček, prababička, děda, strejda, mamka, teta. Jde spíš o to, kdo tam tenkrát nehrál,“ konstatuje student Jan Kyselý.
Místní si za »křoví« vydělali několik desítek korun za den. Ale jak už to tak bývá, někteří toho zneužívali. „Ráno jsme se zapsali, pak jsme se utekli koupat a večer si zašli pro peníze. Jenže se na to brzy přišlo a filmaři si komparzisty pečlivě hlídali,“ vzpomíná s úsměvem další pamětnice.
Bek jako moderátor improvizoval
Na place došlo i na improvizaci. Například rozhovory, které dělá v díle nazvaném Kapřín moderátor Josef Bek (†76) s lidmi, nebyly vůbec připravené. A když jeden starší pán říká, že kapři jsou jen pro televizi, že lidem nic nedali, vtipkoval o skutečné situaci.
Na druhou stranu Josef Větrovec, který hrál v seriálu starostu Mrázka, v jedné estrádě pronesl, že večer filmaři navezli do rybníčka kapry a ráno tam žádný nebyl, protože je vesničané vylovili.
Kemr děsil šoféry
Ze všech herců se s místními nejvíce sblížil Josef Kemr. Jak by také ne. Právě od nich si pravidelně odvážel na svou chalupu starožitné poklady, které tak vášnivě sbíral.
„Trakaře, loukoťové kolo a další harampádí. Pokaždé něco. Šoféři, kteří nás z natáčení odváželi, vždycky trnuli, co zas bude svírat v ruce. Jo, Josef, to byl kutil i v soukromí,“ přidal své vzpomínky Jiří Sovák, který si ke Kemrovi ze začátku cestu hledal dost složitě.
„Byli jsme každý úplně z jiného těsta. Kemr navíc počítal s tím, že tam bude hrát s Marvanem, na kterého už byl zvyklý. Řekl bych to takhle, nehledali jsme se, ale našli.“
Zajímavosti...
● Evžen Huml v celém seriálu jen jedinkrát sundal pokrývku hlavy, bylo to na promoci vnuka Slávka.
● Výroba seriálu tehdy stála více než 12 milionů Kč.
● Obec Třešňová se ve skutečnosti jmenuje Višňová.
● Rybník ve Višňové osadili filmaři kapry. Říká se ale, že přes noc někdo ryby z rybníka ukradl. Proti tomu se ale místní důrazně ohrazují, prý to je pomluva.
● Ve filmové Višňové se natáčely jenom exteriéry, tedy nikoliv záběry z hostince ani vnitřek Humlovy chalupy, kterou filmaři trochu poupravili tak, aby zapadala do jejich konceptu vesnického domku. Místo železného plotu postavili například u chalupy plot dřevěný. V seriálu je také autobusová zastávka na místě, kde ve skutečnosti nebyla. V hostinci měli pak herci maskérnu a něco jako dnešní catering.
● Chata Dáši Fuchsové dosud existuje, ale není ve Višňové. Scéna, kdy jde Evžen Huml na námluvy a spadne do vany, se natáčela na Dobříši.
● Po emigraci Waldemara Matušky, který nazpíval legendární úvodní píseň Když máš v chalupě orchestrion, hlas zpěváka na příkaz shora ze znělky zmizel.
● V seriálu účinkuje i syn Jiřího Sováka – Jiří Schmitzer, hrál přitom Humlova vnuka.
● Miniroli si střihla i Mahulena Bočanová, bylo jí tehdy osm let. Při natáčení ji dokonce málem v jedné ze scén přejelo auto, naštěstí ale vyvázla bez újmy.
● Přestože Menšík hraje řidiče autobusu Tondu Čiháka, nikdy autobus neřídil, protože to neuměl.
● Jeden díl se natáčel 10 dní.