Proč průměrný Čech nemá průměrnou mzdu 26 637 Kč?

Průměrný Čech zůstal včera jako opařený: průměrná mzda v posledním čtvrtletí loňského roku činila 26 637 Kč hrubého. Co víc! Proti stejnému období z roku 2012 ještě navíc klesla o 484 Kč. Jenže kdo z »průměrných« Čechů ji má? Aha! odpovídá na pět nejčastějších otázek kolem průměrné mzdy!
Co je průměrná mzda?
Je to součet hrubých mezd (včetně odměn, náhrad mzdy i příplatků za přesčasy) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nezahrnují se do ní náhrady mzdy nebo platu za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény placené zaměstnavatelem.
Jak se vypočítává?
Průměrná mzda se vypočítává z hrubé mzdy, tj. před snížením o pojistné na všeobecné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, zálohové splátky daně z příjmů fyzických osob a další zákonné nebo se zaměstnancem dohodnuté srážky.
Kdo ji má?
Podle statistik má průměrný nebo vyšší plat zhruba třetina lidí pracujících v Česku. Průměr totiž vychylují extrémně vysoké příjmy malé skupiny lidí. Většina se příjmově pohybuje dva až tři tisíce pod průměrnou mzdou.
Proč klesá?
To způsobila zejména vysoká srovnávací základna ze čtvrtého čtvrtletí roku 2012. Tehdy se totiž vyplácely bonusy a prémie neobvykle už na konci roku kvůli vyššímu zdanění v roce 2013, kdy se zaváděla solidární daň z příjmů.
Je výpočet vůbec nutný?
Ano, slouží totiž třeba pro určení maximální výše podpory v nezaměstnanosti, pro stanovení nejnižší částky započitatelného příjmu z podnikání nebo pro stanovení rozhodného příjmu pro poskytování státní sociální podpory.
Zkušenost nezaměstnaného Čecha (21): Dva roky sháním práci, všude chtějí praxi!
Celý článekLépe hned tak nebude…
Nový výpočet průměrné mzdy podle analytiků ukazuje, že ekonomika je stále pod tlakem krize a že klesá i kupní síla obyvatel. Dolů pak průměrnou mzdu sráží i růst cen potravin a dalších věcí. Bude tedy líp? „Ani v dalších měsících se mzdy nebudou výrazně zvedat. Ekonomika sice získává pomalu půdu pod nohama, trh práce je ale sektor, který zlepšení ekonomického růstu pocítí jako jeden z posledních. Firmy budou zřejmě i nadále velmi opatrné nejen v nabírání nových zaměstnanců, ale také v navyšování jejich mezd,“ odhadl třeba Tomáš Volf ze společnosti Citfin.
Průměr podle krajů
Praha 34 436 Kč
Středočeský kraj 26 249 Kč
Jihočeský kraj 23 961 Kč
Plzeňský kraj 25 384 Kč
Karlovarský kraj 22 775 Kč
Ústecký kraj 24 159 Kč
Liberecký kraj 24 475 Kč
Královéhradecký kraj 24 005 Kč
Pardubický kraj 23 575 Kč
Vysočina 23 980 Kč
Jihomoravský kraj 25 945 Kč
Olomoucký kraj 23 888 Kč
Moravskoslezský kraj 24 839 Kč
Zlínský kraj 23 474 korun
Kolik vám chybí do průměrné mzdy? A proč si myslíte, že ji nemáte?
Jiří P. (26), administrativní pracovník
„Pár tisíc určitě chybí. Jsem čerstvý absolvent po škole.“
Lucie P. (37), projektová analytička
„Nechybí mi nic. Mám asi štěstí na dobrého zaměstnavatele.“
Jaroslav Dvořák (50), práce všeho druhu
„Na průměrnou mzdu dosahuji. Mám dvě zaměstnání. Pokaždé něco jiného. Musí se člověk ohánět.“
Michal Šimána (44), řidič, Plzeň
„Bez pár stovek mi do průměrné mzdy chybí 10 tisíc Kč. To si děláte srandu, že lidé berou tolik. Já ve svém okolí o nikom takovém nevím. Když mají papaláši 100 tisíc Kč, tak průměr může opravdu dát těch 25 384 Kč.“
Martina Pieterová (36), administrativní pracovnice, Chomutov
„Chybí mi skoro půlka. Nemáme ji, protože jsme v Ústeckém kraji, kde je největší nezaměstnanost a firmy na to hřeší. Vědí, že lidi práci potřebují a budou dělat i za malý peníz. Ti, co berou skoro 100 000, pak ty statistiky vylepšují.“