Odboráři: Ochromíme celou zemi!

Po celé republice nepojedou vlaky, v Praze a Brně se zastaví hromadná doprava, odboráři zablokují dálnice a ulice. Takové pondělí nám chtějí přichystat odboráři, kterým vadí vládní reformy.
Výsledek? Ve velkých městech se dostaneme do práce zřejmě jen pěšky, a kdo potřebuje k přepravě do zaměstnání vlak, měl by si raději na pondělí vzít dovolenou. A jak varují odboráři, možná dokonce i na zbytek týdne!
KONEC STÁVKY? NEURČEN!
Oficiálně stávka začíná v pondělí ve tři ráno. Přestože se mluvilo o ukončení akce v 16 hodin, odboráři to vzali zpět. „Nevylučuji, že protest protáhneme i na další dny. Pokud na naše požadavky a kritiku budou i nadále velcí šéfové z vlády reagovat tak arogantně, může stávka klidně trvat mnohem, mnohem déle,“ řekl Aha! odborář Jaromír Dušek.
Tím samým pohrozil i šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Jaroslav Zavadil. „Vyzýváme vládu, aby vzala rozum do hrsti. Jinak se může stát, že ta stávka bude mít úplně jiné rozměry. A to bych nerad,“ prohlásil.
NECHTĚJÍ PRACOVAT V SEDMDESÁTI
Co konkrétně odborům vadí? Hlavně důchodová reforma, která výrazně prodlužuje pracovní věk až k sedmdesátce. Podle odborářů budou lidé dostávat předčasné výpovědi nebo se dočkáme sedmdesátiletých řidičů autobusů.
NEČAS: VYDĚRAČŮM NEUSTOUPÍM
Premiér Petr Nečas, který s odboráři několikrát jednal, se nebojí. „Vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany jako živý štít či jako rukojmí,“ vzkázal.
Ani on to přitom nebude mít v pondělí při cestě do práce jednoduché. Do Prahy se totiž z celé republiky sjíždějí horníci, aby blokovali ulice vedoucí do města. Leda že by Nečasově limuzíně cestu proklestila policie, se kterou odboráři spolupracují.
„Vyjednávali jsme se záchrannými složkami, policií, hasiči a se záchrankou. Blokády by neměly nikoho ohrozit ani vyvolat ztráty na životech,“ řekla Aha! mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.
Veronika Špachtová, personální ředitelka LMC: Zaměstnavatelé budou k lidem tolerantní!
Co zaměstnanci hrozí, když nedorazí do práce kvůli stávce?
„Ačkoliv absence zaměstnance na pracovišti ve sjednané pracovní době bez řádného zdůvodnění či uvolnění např. v podobě dovolené může být hodnocena jako porušení pracovní kázně, vždy je třeba vzít ohled na objektivní okolnosti. Stávka zaměstnanců ve veřejné dopravě v tak velkém rozsahu je přitom zcela mimořádnou událostí.“
Takže hříšníci by mohli být v klidu...
„Ano, očekáváme, že drtivá většina zaměstnavatelů bude mít za této situace pochopení pro jistá zpoždění či výpadky v docházce svých zaměstnanců.“
Co když ale šéfové řeknou: Měli jste s tím počítat a zařídit si, abyste přišli?
„Vzhledem k tomu, že stávka byla potvrzena již v pátek, firmy měly alespoň nějaký čas pro přípravu na tuto mimořádnou situaci. V oborech, jako jsou například administrativa, IT či finance, mohly zaměstnancům s předstihem nabídnout řešení: v naší společnosti bylo například všem zaměstnancům doporučeno zvážit možnost pracovat tento den z domova.“
Co se zájezdem?
Nestihli jste kvůli stávce letadlo na dovolenou? Cestovky nemají povinnost vám nic vrátit. „Jde o zásah »vyšší moci«, tedy neodvratitelnou událost, které nemohla cestovní kancelář ani letecká společnost zabránit,“ řekl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.