Ekonomický rádce Aha! Výživné pro děti: Jak si říct o víc peněz?

Řada rodičů po rozvodu počítá každou korunu. Pokud je jejich bývalý partner škudlil, a neplatí víc, než stanovil soud, mají to těžké. Ještě v horší situaci jsou rodiče, kterým bývalý neplatí vůbec. Řešení ale existuje. Aha! radí, jak nezůstat na mizině.
O výživné požádejte soudně
Řada rodičů kvůli výživnému nejde k soudu a dohodne se jen mezi sebou. To je ale chyba! Potvrzení soudem totiž dává rodičům vyšší právní jistotu. Rozsudek o výživném je přímo vykonatelný, takže dlužné výživné je možné získat pomocí exekuce. „Neplatícímu rodiči může exekutor obstavit účet, nechat strhávat výživné ze mzdy, zabavit a prodat jeho věci, nebo třeba zabavit řidičský průkaz (mimo řidiče z povolání),“ vysvětluje advokátka Kristýna Nováková ze společnosti Rödl & Partner.
Nenechte si líbit zatajování příjmů
Ani soud nemusí být jistotou spravedlivého výživného. Někteří rodiče se snaží kvůli alimentům své příjmy snižovat. Pokud to rodič dítěte v péči ví, měl by se bránit. „Soud může zjišťovat výdělkové možnosti a schopnosti daného rodiče. Zkoumá vzdělání i to, jaká je průměrná výše příjmů v daném oboru, kolik daný rodič dosud vydělával, a proč se nyní nemůže věnovat své původní profesi,“ vypočítává advokátka.
Mlčení přijde draho!
Odmítá rodič, který má vyživovací povinnost, sdělit své příjmy? Soud pak vychází z toho, že příjem rodiče činí 25 násobek částky životního minima. Protože životní minimum je nyní 4860 Kč, jde o částku 121 500 Kč!
Rada: Jde to i zpětně
O zvýšení výživného pro nezletilé dítě je možné požádat i zpětně, maximálně však za dobu tří let od zahájení soudního řízení.
Kdy si říct o zvýšení
Nízké výživné ale může být i chybou rodiče, který zůstal sám s dítětem. O zvýšení výživného musí požádat soud! Výše výživného se totiž může měnit. S tím, jak dítě roste a vyvíjí se, by mělo růst i výživné. U soudu lze žádat zhruba každé tři roky. A pokud dojde ke změně poměrů, i dříve. „Ze strany dítěte jde např. o nástup do školy, přechod na další stupeň vzdělávání nebo změnu zdravotního stavu dítěte apod.,“ vypočítává JUDr. Nováková. Uspět se tak dá s nemocí, která vyžaduje nákladnější léčbu (např. celiakie, diabetes apod.), stejně jako s růstem nákladů ne vzdělání dítěte, kvůli jeho nadání (hudební škola, sport apod.)
Plnoletostí placení nekončí
Vyživovací povinnost nekončí osmnáctými narozeninami. Povinnost platit trvá do doby, dokud není dítě schopno se samo živit.
U dětí těžce zdravotně postižených nebo plně invalidních trvá vyživovací povinnost rodičů doživotně.