7 super tipů: Jak probudit zahradu?

Jaro je obdobím, kdy se zahrada začíná probouzet po zimní pauze. Aby vám přinášela radost po celý rok, je třeba jí věnovat náležitou péči. Na žádný z těchto kroků nezapomeňte.
1) Úklid a příprava půdy
Je třeba zbavit se zbytků starých rostlin, mechu, větviček, listí, jehličí a plevele. Půdu je vhodné provzdušnit pomocí hrábí, případně ji přerýt. Při této činnosti můžete přidat hnojivo, kompost nebo mulč, které dodají půdě živiny. Záhony je dobré vyplet od mladého plevele, než se příliš zakoření. Jahodníky je třeba zbavit suchých či poškozených listů. Bioodpad (listí, tráva) už ale letos nově nesmíme pálit, hrozí za to pokuta až 50 tisíc Kč. Řešením je odpad kompostovat nebo odvézt na skládku bioodpadu.
2) Výsadba a setí
Jaro je ideální čas pro výsadbu rostlin s delší vegetační dobou, například ovocných stromů, keřů, trvalek nebo okrasných dřevin. Pro zeleninu a květiny je třeba zvolit vhodná semena podle typu půdy a klimatických podmínek. Některé druhy zeleniny, jako rajčata či papriky, je lepší předpěstovat doma nebo ve skleníku a vysadit až po skončení mrazů. Poslední přicházely tradičně až v půlce května (Pankrác, Servác, Bonifác). Rovnou teď lze na záhony zasít salát, ředkvičky nebo hrách.
3) Ochrana rostlin
Proměnlivé jarní počasí může být pro některé rostliny náročné. Před mrazem, větrem či škůdci je ale můžete zakrýt třeba netkanou textilií. Sílu jim dodá i pravidelná zálivka, okopávání a prořezávání. Ovocné keře a stromy můžete ošetřit postřiky proti chorobám.
4) Zkontrolujte vodní dílo
Na zahradu se s koncem mrazů vracejí i nádrže na dešťovou vodu – ty je třeba vyčistit a zkontrolovat jejich stav. Když si budete jistí, že u vás už mrznout nebude, je třeba nadzemní nádrž na dešťovku, fontánku nebo systém pro automatickou závlahu vyčistit, napustit a zprovoznit odstavená čerpadla a filtry.
5) Zkrášlujte
Jaro je ideální dobou pro estetické úpravy zahrady. Můžete instalovat nový plot, pergolu či altán, pořídit zahradní nábytek nebo vytvořit nové cestičky či skalky. Pro děti lze přidat houpačku či pískoviště.
6) Zbavte trávník mechu
Ve stinných částech zahrady použijte prostředek na hubení mechu. Za pár dní mech odumře a snadno se jej pak zbavíte hráběmi nebo při následné vertikutaci.
7) Vertikutujte
Trávník potřebuje po zimě vertikutaci – odstranění staré trávy a provzdušnění půdy. Tím se zajistí lepší průnik vzduchu, vody a živin do půdy. Pročesáním trávníku pružinami jej zbavíte i případného mechu a travní stařiny. Vertikutace se provádí ideálně po prvním jarním sekání trávy, nejčastěji na konci března či začátku dubna.
„Po vertikutaci si všimnete prázných míst v trávníku, která je cca po 2 týdnech potřeba doplnit trávníkovým substrátem, dosít a lehce přihrnout hráběmi. A protože i trávník potřebuje výživu, je vhodné ho přihnojit. Samozřejmě je nutné ošetřený trávník dobře zalít, aby půda s novou travní výsadbou nevysychala,“ uzavírá specialista Petr Tichý ze sítě prodejen Hecht.