Statečná Beáta (49) z Třince: Dialýzu si dělá doma sama

Už 27 let se trápí s nemocí ledvin Beáta Šenkyřík Reli (49) z Třince. Má za sebou dvě transplantace, jenže obě náhradní ledviny dosloužily. Svobodomyslná žena se nechtěla omezovat docházkou na středisko, tak si dialýzu provádí doma. A se strojem i cestuje!
Beátě před lety totálně selhal organismus kvůli autoimunitní nemoci zvané Guillain-Barré syndrom. Ledviny to odnesly nejvíc a do života jí vstoupilo čištění krve. „Mám po dvou transplantacích ledvin, první fungovala devět let, druhá šest. Ocitla jsem se zpět na dialýze,“ popsala. Věčné docházení na dialyzační středisko pro ni bylo únavné. Když jí lékaři jako věkově i kondičně vhodné pacientce nabídli domácí dialýzu, s radostí přijala. „I když jsem se toho zpočátku hodně bála,“ přiznala. Dnes je pro ni celý proces čištění rutinou.
Překvapila lékaře
Největší výhrou domácí dialýzy je pro pacientku to, že s přístrojem může cestovat. I když ne letecky. „Do kombíku se přístroj vejde i s příslušenstvím, všemi těmi vaky, hadičkami, stříkačkami. Místo je i pro kufr,“ usmála se Beáta Šenkyřík Reli. Svým prvním výletem k moři příjemně překvapila lékaře. „O všem jsme se dozvěděli, až když byla zpátky. Ale o tom to celé je, ta svoboda, kterou pacient získává prováděním domácí dialýzy,“ řekl její ošetřující lékař Roman Kantor.
Zprvu málem omdlela
Začátky nebyly pro paní Beátu jednoduché. Největším strašákem pro ni bylo pětkrát týdně se napichovat. „Přijel technik, který mi vše ukázal. No mě brala hrůza, když jsem to viděla,“ přiznala. Když ale po technikovi vše zopakovala správně, dostala k dialýze zelenou. Se vším jí pomáhá přítel Jakub, který má také za sebou transplantaci ledviny.