Největší skleněný kostlivec světa: Obra vystaví v Máji

Do druhého patra běžného paneláku by dosáhla lidská kostra, kterou vyrobilo studio Lhotský ze Železného Brodu. Se svými pěti metry je největším skleněným kostlivcem světa! Na začátku dubna pak ozdobí zábavní centrum Máj v Praze v prostorách někdejšího obchodního domu na Národní třídě.
„Jde o zjednodušenou verzi anatomického modelu. Samotnou kostru tvoří 37 detailně zpracovaných skleněných součástí s celkovou hmotností 803 kilogramů,“ přiblížil majitel studia a výtvarník Zdeněk Lhotský. Výroba zabrala víc než 10 měsíců a vyžádala si nejen preciznost, ale také notnou dávku trpělivosti.
„Je to velmi náročné na čas, který spotřebovává například chlazení skla v rámci procesu tavení. Vyžaduje i mimořádnou přesnost při výrobě voskových modelů a následné přípravě forem pro tavení,“ doplnila jednatelka společnosti Martina Kulhavá s tím, že například lebka se tavila v peci celé dva měsíce. Veškeré díly teď uloží do dřevěných beden, ve kterých kostlivec odcestuje do Prahy. Mimochodem, podle výtvarníků se náklady pohybovaly v milionech korun a dílo si objednali vlastníci Máje.
Znali to i Féničané
Sochu vytvořili skláři starobylou sklářskou technikou doloženou již 400 let př. n. l. u Egypťanů, Féničanů či Peršanů. Jde o metodu tavení skla do formy, díky níž lze vyrábět obří skleněné modely. Modrého kostlivce dělali tak, že nejdříve vznikl 3D model, poté silikonový negativ, z toho pak voskový pozitiv. Ten se zaformuje do formy na tavení, což je směs sádry a písku, a pak se to podle Lhotského taví do skla.