Češi a svatby: Velká, nebo malá? Jak se mění zvyklosti

Velkolepým svatebním oslavám zřejmě odzvonilo. Češi podle průzkumu začínají dávat přednost těm menším a intimnějším, spíše v domácím prostředí. Méně také bazírují na tom, aby byli všichni hosté našňoření.
Sezona svateb se nezadržitelně blíží. Tento rok se ale podle průzkumu projektu WeMarry budou zamilované páry držet při zemi. „Mění přístup k pojetí oslav. Místo velkolepých ceremonií preferují ty intimnější,“ vysvětluje Kryštof Paleta z WeMarry. Ruku v ruce se stoupající popularitou tzv. domácích svateb v prostředí rodinné zahrady nebo oblíbené restaurace klesá důraz na přísný dress code a striktní harmonogram radovánek. Hlavní pro novomanžele a jejich hosty je především osobní zážitek.
Přestože s novým trendem by se dalo očekávat i ušetření na výdajích, není tomu tak. Průměrná svatba vyjde letos na přibližně astronomických 290 tisíc korun, ale jen o 10 tisíc víc, než byl průměr před rokem. „Více než třetina z této částky připadne na catering, necelá pětina na pronájem svatebního místa a 13 % na zajištění hudební produkce,“ dodal Paleta.
Víte, že...
...podle statistik v Česku stále ubývá nově uzavřených manželství? V roce 2023 byl zaznamenán meziroční pokles o více než 10 % na 48 300 sňatků!
Vdavky hlavně v červnu
Nejoblíbenější měsíce pro svatby jsou červen, srpen a září. V každém z těchto měsíců se v letech s vyšším počtem svateb (např. v roce 2018) konalo přes 10 000 obřadů. Zvyšuje se také průměrný věk novomanželů, v posledních letech muži vstupují do prvního manželství až kolem 32 let, ženy průměrně o dva roky dříve.
Pomáhají technologie
Při plánování veselky roste také celosvětový trend využívání online nástrojů a technologií. „Ať už se jedná o sledování videí se svatebními tipy, triky a inspiracemi, komunikaci s dodavateli přes WhatsApp i vytvoření svatebního webu pro sdílení důležitých informací,“ upřesnil Kryštof Paleta.