V Česku poprvé chytili kočku divokou: Kocour Matěj dostal obojek
Vědcům se v Doupovských horách povedlo chytit vůbec první kočku divokou v Česku! Samce pojmenovali Matěj a nyní ho budou sledovat pomocí speciálního obojku.
Kocoura po vyndání z odchytového zařízení uspali a začali ho zkoumat. Vážil 5,1 kg, jeho věk odhadli na čtyři až pět let. Poté mu nasadili telemetrický obojek, který živě sleduje jeho polohu. Kocoura pak nechali procitnout a on ještě tentýž den volně vyrazil zpět do divočiny. „Získaná data pomohou lépe porozumět jejich chování a tomu, jaké mají požadavky na prostředí, které obývají,“ řekla zooložka Jarmila Krojerová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.
Víte, že...
kocoura chytili 24. února, kdy má svátek Matěj, podle kterého mu přidělili jméno?
Žije vedle dalších dvaceti
Badatele přivedl ke zkoumání Doupovských hor záchyt z fotopasti v roce 2019. V areálu rozmístili další fotopasti, odchytová zařízení i chlupové pasti, kterými rozlišují kočky divoké od domácích. Podle odhadů je v oblasti přes 20 jedinců, Matěj s nasazeným obojkem o nich pomůže zjistit detaily.
Jak se liší od mourka?
Mourovatá kočka domácí je podobná divoké. Ta je ale světlejší, nemá výrazné mourování na bocích. Ocas má huňatější a kratší než polovinu délky těla, tupě zakončený s černými kroužky. Uprostřed hřbetu se táhne tenký černý pruh, který končí u kořene ocasu. Za hlavou jsou čtyři černé pruhy a na ramenou obvykle dva krátké proužky. Pokud ji uvidíte, kontaktujte vědce na e-mailech krojerova@ivb.cz nebo rysaostrovid@seznam.cz.
Kde je najdeme?
Kočka divoká byla u nás lovena jako škůdce a začátkem 20. století byla vyhubena. Po roce 2010 se začala do Česka ojediněle dostávat z Německa a Slovenska. V současnosti se vyskytuje v oblasti Šumavy, Beskyd, Javorníků, Bílých Karpat a Doupovských hor.