Změny 2025: Penze, spoření, výpovědi a další!
Od ledna začaly platit některé části důchodové reformy. Pro současnou vládu jde o jeden ze stěžejních cílů. Jak se bude měnit věk odchodu do důchodu, předčasné penze nebo výše důchodů?
Věk odchodu do důchodu se bude od roku 2026 každý rok posouvat o jeden měsíc. To se bude týkat lidí narozených v roce 1965 a později. Češi s datem narození 1989 a dál půjdou do důchodu v 67 letech, což je zastropovaná hranice.
Předčasné penze
Už v roce 2025 se lidí dotkne další velmi diskutované opatření. Všechny osoby pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4 podle zákona o ochraně veřejného zdraví budou zvýhodněny formou snížení důchodového věku. Po odpracování 2200 směn budou moci odejít dřív do penze o 15 měsíců. Po odpracování 4400 směn, což odpovídá asi 20 letům práce, se bude moci jejich důchodový věk snížit až o 30 měsíců. Maximálně ale lidé budou moci odejít do penze o pět let dřív. Opatření se dotkne přibližně 12 tisíc lidí, na které budou zaměstnavatelé platit vyšší pojistné. Už déle mohou jít dřív do důchodu hasiči a záchranáři, nově půjde například o svářeče.
Růst ale zvolní
Penze mají díky valorizacím nadále růst, od Nového roku penzisté dostanou průměrně o 358 korun měsíčně navíc. Jenže také začala platit změna ve valorizacích, která fakticky znamená, že novým důchodcům se od roku 2026 budou zvyšovat penze pomaleji. Výhody čekají pracující důchodce, ze svého příjmu nebudou muset odvádět důchodové pojištění ve výši 6,5 % hrubé mzdy – a o toto procento se jim tak zvýší čistá mzda. Dotyčnému už se ale nebude zvyšovat penze tak, jako to bylo doposud: o 0,4 % výpočtového základu za každý odpracovaný rok. V praxi šlo o několik desítek korun ročně.
Výběr důchodů s příplatkem
Seniorům, kteří si penze vybírají v hotovosti prostřednictvím České pošty, se od února poplatek za výběr zvedne z dosavadních 35 korun na 78 Kč. Zvýšení poplatku za výplatu v hotovosti se nevztahuje na lidi, jimž byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod, protože výdaje za výplatu v tomto případě hradí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). U důchodů přiznaných od ledna 2010 hradí náklady příjemce, kterému je částka odečtena z důchodu. Podle údajů ČSSZ si nechalo penzi přes poštu vyplatit přes 524 tisíc seniorů. Více než polovina z nich preferovala doručení hotovosti na svou adresu, ostatní si důchody přebírali na poštách. V
Minimální mzda vzroste
O 1900 korun se od 1. ledna zvedla minimální mzda, bude činit 124,40 Kč za hodinu, což měsíčně dělá 20 800 Kč. Doposud to bylo 18 900 korun měsíčně. Vláda také určila, jak bude minimální mzda růst v dalších letech – v roce 2025 by měla tvořit přibližně 42,2 % průměrné mzdy, která bude podle ministerstva financí činit 49 233 korun. V roce 2026 to bude 43,4 průměrné mzdy a minimální mzda by tak mohla podle makroekonomické predikce činit 22 500 korun. I následně by měla vycházet z průměrné mzdy na následující rok, kterou má do srpna každého roku stanovit ministerstvo financí. Ročně by mělo jít o nárůst 1,2 procentního bodu a v roce 2029 by měla dosáhnout 47 % průměrné mzdy. Nařízení vychází z novely zákoníku práce.
Rozhovor s Marianem Jurečkou o důchodové reformě
Nemocenské pojištění
Změny pro pečující i matky Nemocenské pojištění by mělo začít fungovat elektronicky – na dálku by se mělo řešit rozhodnutí o potřebě ošetřování nebo péče, a to i dlouhodobé. U dlouhodobého ošetřovného už nebude nutné, aby měl pár stejné trvalé bydliště. Ošetřovaný už také nebude muset poskytnout písemný souhlas s tím, že o něj bude pečováno. Digitálně se bude řešit také otcovská a peněžitá pomoc v mateřství. Do nároku na poslední zmíněnou dávku se bude započítávat také střední a v některých případech až doktorandské studium ukončené zkouškou nebo těhotenstvím. Každá pojištěná žena bude mít rovněž nárok na možnost nemocenské šest týdnů před porodem a po něm z jiných souběžných zaměstnání, pokud jí v nich nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Osoby samostatně výdělečné činné, které si platí dobrovolné nemocenské pojištění, budou od ledna platit minimálně 243 korun místo dřívějších 216 korun. Zároveň budou mít stejně jako zaměstnanci v pracovním poměru nárok na ošetřovné, ať už pracují na základě dohody o provedení práce, nebo dohody o pracovní činnosti. Všechny novinky platí od 1. ledna 2025.
Kolik si připlatí OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si v roce 2025 připlatí, zvýší se jim minimální měsíční zálohy o přibližně tisícovku – za sociální pojištění zaplatí ti, kteří vykonávají činnost jako hlavní, minimálně 4759 korun místo dosavadních 3852 korun. U zdravotního pojištění to bude 3143 korun místo 2968 korun. „OSVČ velmi často odvádí na sociální pojištění pouze minimální povinnou částku. Mají pak velmi nízký důchod, zároveň v systému chybí fi nance na důchody,“ argumentuje rezort práce a sociálních věcí. OSVČ s vedlejší činností budou muset platit důchodové pojištění, pokud si za rok vydělají svým podnikáním více než 111 736 korun. Měsíčně budou platit minimálně 1496 korun. Nováčci v podnikání budou moci také zaplatit sociální pojištění zpětně za celý kalendářní rok, ve kterém začali podnikat. Podmínkou je, že jde opravdu o nováčky, kteří v posledních pěti letech nepodnikali. Týká se to těch, kteří začnou podnikat po 1. lednu 2025.
Rychlejší výpovědi
Ministerstvo očekává, že od dubna by mohla začít platit »flexinovela« zákoníku práce. U řadových zaměstnanců prodlužuje zkušební dobu ze tří na čtyři měsíce, lehké práce budou moci provádět už mladiství od 14 let v době letních prázdnin. U zaměstnanců poběží také výpovědní doba od okamžiku podání výpovědi, nyní to je první den následujícího měsíce. I nadále má být výpovědní doba dvouměsíční. Měsíc by mohla trvat tehdy, pokud pracovník poruší pracovní kázeň nebo nebude mít k výkonu práce předpoklady. Lidé na rodičovské dovolené budou moci vykonávat stejnou práci, kterou dělali předtím, než měli děti – a to na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Dotyčný má mít také zaručenou stejnou pozici, pokud se vrátí před dosažením druhého roku dítěte.
Vlastní rozvrh
Od ledna má také zaměstnanec možnost sám si rozvrhnout pracovní dobu, pokud se na tom dohodne se zaměstnavatelem, a to na pracovišti i při práci na dálku. Platí to pro lidi v pracovním poměru i »dohodáře«.
S dětmi vypomůžou sousedé
O děti předškolního věku bude moci být nově postaráno v sousedské dětské skupině. Zatímco klasická dětská skupina pojme 24 dětí, ta sousedská bude moci čítat maximálně čtyři děti včetně těch hlídající osoby. Do tohoto limitu se budou počítat i vnoučata. Děti se ve skupině mohou střídat, nemusí jít pokaždé do té stejné. Poskytovatel služby dostane příspěvek, pokud jedno dítě hlídá minimálně tři hodiny, přičemž vlastní potomek nebo vnouče se do příspěvku nepočítá. Od státu dostane peníze na provoz a projekt budou spolufinancovat i rodiče. Také o tuto skupinu dětí se bude moci starat jen kvalifikovaná osoba, půjde třeba o zdravotní sestry, chůvy, sociální pracovníky, psychology nebo učitele. Kvalifikaci je případně možné získat. Poskytovatel služby musí mít také k dispozici místo, kde dětem nehrozí újma, mohou si tam hrát i odpočívat či využít venkovní prostory. Co ale nemusí, je zajišťovat jim jídlo. To by mu měli přibalit rodiče. Celý proces má být digitalizovaný – od udělení oprávnění k poskytnutí příspěvku na provoz. Ministerstvo předpokládá, že tato změna bude platit od 1. května 2025.
Úpravy ve spoření
Od 1. ledna 2025 došlo ke změně podmínek, za kterých se spořící doby při změně poskytovatele dlouhodobého investičního produktu (DIP je státem podporovaný produkt umožňující uplatňovat daňové výhody za určitých podmínek) sčítají pro účely posouzení, zda nemá dojít k navrácení daňové podpory. V případě, že klient převede veškeré naspořené prostředky z DIP u jednoho poskytovatele k jinému, spořící doba ze zaniklého produktu se mu započte do podmínky 120 kalendářních měsíců doby trvání nově vzniklého DIP. V rámci této doby poplatník nemůže prostředky vybrat. Pokud by tak učinil, daňovou podporu by musel vracet.
Vánoční projev premiéra Petra Fialy