Finanční rádce Aha! Rizika Vánoc na dluh

Vánoce jsou často svátky bezuzdného utrácení. A řada lidí si na luxusní jídlo i drahé dárky půjčí peníze, často od nebankovních společností.
„Vánoční půjčka je každoročním horkým tématem,“ říká Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz. Zvýšený zájem o úvěry podle něj zaznamenávají banky i nebankovní společnosti většinou již od listopadu. „U »nevydařených« půjček se první záznamy o nesplácení objeví již v lednu, a nejpozději s dubnem přecházejí některé z nich do portfolia inkasních agentur, o něco později k exekucím,“ upozorňuje. Často přitom ale stačí si nutnost půjčky pořádně promyslet.
Nikdy si nepůjčujte na »zalepení« jiných dluhů.
Jak minimalizovat problémy
Než vyrazíte pro půjčku, promyslete si, jestli ji opravdu potřebujete. „Základní pravidlo je, zadlužovat se na nezbytné věci. Úvěr byste neměli splácet delší dobu, než danou věc, na kterou jste si půjčili, používáte,“ vysvětluje Aleš Perutka, předseda představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů. ¨
Rada: „Nedoporučujeme půjčovat si na vánoční dárky, dovolenou a spotřební zboží krátkodobé povahy,“ radí Perutka.
Pečlivě počítejte
Spočítejte si (porovnáním svých příjmů a výdajů) kolik můžete maximálně měsíčně splácet (včetně nezbytné rezervy).
Opatrně vybírejte
Pokud si chcete půjčit u nebankovní společnosti, ověřte si, jestli licenci od České národní banky. Pomocníkem mohou být seznamy členů asociací, které sdružují pouze licencované poskytovatele (ČBA, ČLFA a APNÚ). Všechny asociace mají navíc pravidla a kodexy, které členy zavazují k transparentnímu a férovému chování a jednání se zákazníky.
Neřiďte se jen úrokem
Při výběru půjčky se nedívejte jen na výši úroku, ale zajímejte se i o další podmínky. Předem si zjistěte, jaký je poplatek za sjednání úvěru, kolik zaplatíte za upomínku, poplatky a pokuty v případě opožděné splátky, úroky z prodlení a za jakých podmínek si můžete splátky odložit anebo splatit předčasně.
Připravte si doklady
U solidní »nebankovky« budete muset předložit řadu dokumentů. Jejich počet se může lišit podle typu půjčky a výše částky. Jedná se například o potvrzení o příjmech, výpisy z účtu za poslední tři měsíce, potvrzení o bezdlužnosti, většinou se žádají také dva doklady totožnosti.
Zpoždění se splátkou řešte rychle
Pokud vás vánoce finančně zruinovaly a nemáte na splátku, hned to řešte. „Doporučuji ihned kontaktovat poskytovatele úvěrů. Odpovědná instituce bude mít vždy zájem se domluvit na přijatelném řešení. Bude vás žádat o předložení dokladů k nastalé situaci, například pokud jste ztratili práci nebo onemocněli, či musíte pečovat o svého bližního, neváhejte poskytovateli doložit tuto skutečnost,“ radí Aleš Perutka.