Anna (16) otiskla rodinné vzpomínky z doby totality: Navštivte Bílovec v sametu

Unikátní výstavu k výročí 35 let sametové revoluce otevřeli v Bílovci, městečku na dohled od Ostravy. Sestavili ji studenti ze vzpomínek členů svých rodin. Anna Dubovská (16) si nelichotivý obraz o komunistické zvůli udělala z vyprávění babičky Jaroslavy (73).
Projekt Bílovec v sametu je z velké části dílem studentů místního gymnázia. Totalitou je provedla rodina. „Moje babička byla učitelka. Až po revoluci se stala ředitelkou základní školy ve Spálově, což předtím nemohla. Chodila na ni udání, protože chodila do kostela,“ popsala Anna Dubovská. Úleva po Listopadu Její babička byla ale i tak komunisty brána za skvělou pedagožku a pozici si udržela. „Během sametu pro ni nastalo velké uvolnění od tlaku. Už nemusela vykládat komunistická hesla a lži, škola mohla učit dle svých vzdělávacích programů,“ pokračovala studentka. Potupa živnostníka Hůř komunisté zacházeli s pradědečkem gymnazistky. „Měl stolařskou dílnu. Zavřeli mu ji a potupně mu tam navezli kuřata, o která se musel starat,“ řekla. Díky rodině ví, že se dnes má mnohem lépe. „Nikdo se kvůli studiím neptá, co dělají rodiče. Mohu jet, kam chci, dělat, co chci,“ uzavřela Anna Dubovská.
Podceňované učivo
Za projekt Bílovec v sametu je Anna Dubovská vděčná. „Přijde mi, že se celé téma totality, studené války či normalizace na školách hrozně podceňuje. Mladí nevědí, co se tu dělo, jaké to oproti dnešku bylo jiné. Nedovedou ani v politice rozlišit pojmy levice a pravice,“ míní Anna Dubovská.
Víte, že..
...výstava Bílovec v sametu bude v místním muzeu k vidění až do konce roku!