Příšerky zoologického depozitáře: Sele se dvěma rypáky, tele s chobotem...
Už jste viděli sele, které má dva rypáky a tři oči? Nejen tuto raritu nyní ukazuje expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Jsou v ní soustředěny zajímavosti z muzejního zoologického depozitáře.
„Na výstavu Tajemství zoologického depozitáře jsme vybrali více než 200 studijních přírodních preparátů, aby si lidé udělali představu o rozmanitosti těchto fondů. Výstava tohoto rozsahu se koná poprvé a většina exemplářů je vůbec poprvé vystavena a jsou spojeny i s příběhy,“ uvedl zoolog muzea a kurátor výstavy Dušan Trávníček (64). Ve vitrínách jsou preparáty obojživelníků, plazů, ptáků i savců. Zastoupen je i kosterní materiál, řada ptačích vajec a podmořské krásy – schránky měkkýšů, skelety korálnatců a další.
Nejstarší exponáty pocházejí ze soukromé sbírky hraběte Josefa Seilerna (1883 – 1939), majitele zámku v Lešné u Zlína. Ten sbírku shromažďoval v letech 1910 – 1939. Další jsou z Baťova Studijního ústavu z let 1933 – 1939. V roce 1953 vzniklo muzeum a soubory dále rozšiřovali odborní pracovníci. „Zoologické sbírky muzea čítají více než šest tisíc exemplářů, dále pak na 225 tisíc kusů hmyzu z celého světa,“ dodal Trávníček.
KDE, KDY A ZA KOLIK
- KDE: Muzeum jihovýchodní Moravy
- KDY: Úterý – neděle 10 – 18 hodin do 3. března 2025
- ZA KOLIK: 69 Kč, snížené vstupné 45 Kč.

Ve Zlíně-Mladcové během válečného roku 1943 přišlo na svět selátko tolik odlišné od ostatních. Vylekalo chovatele, mělo totiž dva rypáky a tři oči. I ono bylo ve sbírkách tehdejšího Baťova Studijního ústavu.
Ne, tohle není výtvor filmových výtvarníků, tohle telátko se opravdu narodilo. „Přišlo na svět v roce 1944 ve Vizovicích. Nos byl převeden v chobot a přesunut nad oči. Ty byly zase nepřirozeně vedle sebe. Tele brzy po porodu uhynulo,“ popsal kurátor Dušan Trávníček. I tento tur domácí je ze sbírek Baťova Studijního ústavu.
Kočka divoká náleží k našim nejvzácnějším savcům. V Čechách byla její původní populace vyhubena na přelomu 18. a 19. století. V Bílých Karpatech se řídce vyskytuje dodnes. Exemplář ulovil hrabě Josef Seilern v Hostýnských vrších počátkem 19. století.