Seriál Aha! Úspory na každý den: Nenechte se při výpovědi oškubat

Ztráta práce je stejně stresující jako smrt blízkého člověka. Pokud se k tomu přidá lakomý šéf, který se snaží připravit zaměstnance o odstupné, může to propuštěného poznamenat nejen finančně. Vyplatí se proto znát svá práva, nenaletět na sliby a nebát se výhrůžek.
Výpověď je vždy šok. Zaměstnance ale chrání zákoník práce, který jasně stanoví, kdy a za jakých podmínek je možné někoho propustit. „Pracovní poměr může být rozvázán dohodou, výpovědí nebo okamžitým zrušením. Je však potřeba dodržet zákonem stanovená pravidla,“ říká právník Roman Moussawi. Zákoník práce není cár papíru, jenže pro řadu šéfů jsou zákony jen překážka ve výdělku a snaží se je obcházet. Podřízené se snaží oškubat na odstupném nebo je donutit, aby odešli sami. Zaměstnanci, které neznají svá práva a chtějí mít klid, často podepíšou vše, co jim šéf předloží. Tahle chyba je může stát desetitisíce korun, nejen na odstupném, ale třeba i na nižší podpoře v nezaměstnanosti!
Rada: Pozor na výši částky
Podpis výpovědi dohodou může zaměstnance připravit o desetitisíce na odstupném. Někdy zaměstnavatel za podpis dohody nabídne určitou částku. Většinou však bude nižší, než by bylo minimální zákonné odstupné. Příklad: Pan Opatrný pracoval ve firmě řadu let. Na konci září ale podepsal dohodu a souhlasil s odstupným ve výši jednoho platu. Při výpovědi by ale dostal platů pět – 2 měsíce výpovědní doba (říjen a listopad + 3 platy jako odstupné).
Rada: Nic nepodepisujte
„Zaměstnanci by neměli podepisovat nic, co jim někdo předloží, pod nátlakem. To platí v pracovněprávních vztazích úplně stejně jako kdekoliv jinde,“ zdůrazňuje Moussawi.
DOHODA NENÍ VÝPOVĚĎ
Nutí vás šéf podepsat výpověď dohodou? Nic takového neexistuje! Dohoda je od slova dohodnout se, měla by být vždy uzavřena svobodně a být výhodná nejen pro zaměstnavatele, ale i zaměstnance. Zaměstnavatelé ale často dohodu maskují za tzv. výpověď dohodou. Snaží se ale podřízeného jen zmást, aby získali jeho podpis. Po podpisu totiž často ztrácí nárok na výplatu odstupného. Mezi výpovědí a ukončením pracovního poměru dohodou je totiž zásadní rozdíl. „Výpověď je jednostranná, kdežto dohoda je dvoustranný akt, který vyžaduje souhlas a podpis obou stran,“ vysvětluje právník Roman Moussawi. Dohoda je ale pro šéfy většinou výhodná, a tak se k ní snaží zaměstnance dotlačit mnohdy nevybíravými způsoby.
Rada: Nechte si čas na rozmyšlenou
Pokud vám šéf nutí dohodu, tak trvejte na tom, že si ji v klidu přečtete doma. Vše si promyslete a nejlépe se i s někým poraďte.
Rada: Nechte si napsat nadbytečnost
Souhlasili jste s dohodou? Je důvodem vašeho odchodu nadbytečnost? Trvejte na tom, aby byl tento důvod uvedený v dohodě. Budete tak mít nárok i na odstupné. Při žádosti o podporu v nezaměstnanosti dostanete po době, kterou kryje odstupné, více peněz (65 % místo 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku).
5 drsných způsobů, jak donutit podřízené k podpisu
1. Nesmyslné pracovní podmínky
Šéfové stanoví v zaměstnání podmínky, které není možné dodržet (zákaz mluvení, návštěvy toalety jen na písemnou žádost atd.) a za nedodržení dávají výpověď kvůli porušení pracovních povinností. Tak snadné to ale není. „Nespokojenost s vaší prací vám musí šéf dát najevo písemně. Upozornění musí být tři a písemně vás musí upozornit na možnost výpovědi. Zaměstnavatel může podat výpověď nejpozději do 6 měsíců od takového upozornění. Pokud to neudělá, je výpověď neplatná,“ uvádí právník Moussawi.
2. Drsný nátlak
Drsným řešením je držení v místnosti tak dlouho, dokud propuštěný nepodepíše. Jenže dohoda podepsaná pod nátlakem je neplatná. Navíc držení v místnosti je možné považovat za omezení osobní svobody a po »propuštění« právník doporučuje okamžitě zajít na policejní stanici a uvedenou situaci tam nahlásit pro podezření ze spáchání trestného činu.
3. Nenápadný teror
Donutit zaměstnance k dohodě je možné i nenápadným terorem. Např. přeházením směn tak, aby mu na ně nenavazovaly žádné spoje, zadáváním nesplnitelných úkolů atd. „Jedná se o nepřípustnou šikanu na pracovišti. Pokud má šéf šéfa, tak je vhodné pokusit se věc nejdříve vyřešit s jeho nadřízeným. Pokud toto řešení není možné, tak je na místě obrátit se na inspektorát práce. Určitě také doporučuji obrátit se na psychologa a veškeré další kroky konzultovat s advokátem,“ doporučuje Mgr. Moussawi.
4. Výhrůžky paragrafem
Časté je i vyhrožování hodinovou výpovědí kvůli prkotinám a nabídka dohody jako lepší varianty. Podle právníka Moussawiho ale není okamžité zrušení pracovního poměru podle § 55 zákoníku práce snadné. „Zaměstnanec by musel porušit pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem. Ve většině případů ale není splněna požadovaná intenzita. Ukončení pracovního poměru je pak neplatné a zaměstnanec za něj může získat od zaměstnavatele peníze nebo práci zpět,“ uvádí.
5. Vyhazov na nemocenské
Nemoc zaměstnance, především dlouhodobá, bývá pro šéfa důvodem, proč se ho zbavit. Samozřejmě dohodou, protože jinak se nadřízený nemocného zaměstnance většinou zbavit nedokáže. „Ze zákona je období nemocenské stanoveno jako ochranná doba. Zaměstnanec, který má sjednaný poměr na dobu neurčitou a je dočasně práce neschopný, nemůže být v období pracovní neschopnosti ve většině případů propouštěn,“ potvrzuje Mgr. Moussawi.
Rada: Vynucenou výpověď řešte hned!
Podlehli jste tlaku a podepsali dohodu? Okamžitě se obraťte se na advokáta. „Můžete rozporovat svůj podpis na dohodě a po dohodě s advokátem případně upozornit inspekci práce na takové nezákonné jednání zaměstnavatele. Je ale nutné jednat hned!“ doporučuje právník Moussawi. Po měsíci by už tomu, že šlo o vynucený podpis, nemusel nikdo věřit.
Celý článek naleznete v tištěné podobě Deníku Aha! (2. 9. 2024)