Marie Terezie: Jak opravdu fungovaly první školy

České děti se dnes vracejí do školy, v dějinách již po dvěstěpadesáté. Před tolika lety holky a kluci poprvé usedli do lavic. Ne však vedle sebe, to zakazoval Všeobecný školní řád! Jaké další změny na ně čekaly?
Děti školou povinné dnes s odbitím osmé hodiny usedly opět do lavic. Ke svému prvnímu dni ve škole zasedlo mnoho žáků také před 250 lety, v roce 1774 po zavedení Všeobecného školního řádu císařovnou Marii Terezií (1717 až 1780), ale až v prosinci. V září naopak školní rok končil. Vzdělání se týkalo dětí obou pohlaví od 6 do 12 let, oproti dnešku panoval ale jiný režim.
„Dívky nesměly sedět v lavici s chlapci a věk na rozložení třídy nehrál roli, důležitější byly schopnosti,“ říká historik Vladislav Knoll ze Slovanského ústavu Akademie věd ČR. Byť předpis z důvodu nedostatku škol docházku přímo nenařizoval, tam kde byly zřízeny, šlo o povinnost. „Vrchnost, faráři i místní učitelé museli kontrolovat, aby se žádné dítě vzdělání nevyhnulo,“ přibližuje Knoll.
Víte, že...
...Všeobecný školní řád podepsala Marie Terezie 6. prosince 1774?
Vesnice vs. město
Všechny děti se vzdělávaly v náboženství, čtení, psaní a počítání. Na vesnicích také základy zemědělství, ve městech zase rozšiřující předměty pro další studium, popřípadě i výuku orientovanou na základy průmyslové výroby.
Otázky od kohokoli
Děti se sice nemusely stresovat vysvědčením, jenže každý rok podstupovaly zkoušky před širokou veřejností. „Bylo zajímavé, že tam mohl přijít naprosto kdokoliv a mohl tomu žákovi položit otázku,“ říká Knoll.
Jedině kantoři
Tehdejší předpisy upravovaly i to, že učiteli mohli být pouze muži a ukládaly jim povinnost absolvování přípravy (preparandy). Omezovaly ale třeba i to, jakou činností si mohou přivydělávat. „Nesměli například vlastnit krčmu ani hrát v hospodské kapele,“ popisuje historik.
Fyzické tresty
Podle školního řádu nesměli žáčci během výuky mluvit nahlas, pokud nebyli tázáni. Kromě toho si školy velmi tvrdě uměly poradit s nezbedníky. Běžné byly tělesné tresty od stání v koutě až po rány proutkem. A byť je ve školách zakázal zákon v roce 1870, v určitých podobách se udržely až do 20. století.