Je otravný i přínosný: Co možná nevíte o prachu?

Hospodyňky ho nesnášejí, alergiky dusí a kosmonauty doslova děsí. Řeč je o droboučkých částečkách, které se doma i v přírodě rodí zdánlivě z ničeho – z prachu.
Produkujeme ho sami
Za prach v domácnosti si můžeme sami. Většinu jeho hmoty totiž tvoří drobné odumřelé kožní buňky, vlasy a chlupy, vlákna z textilií, pyly a spory plísní a také roztoči, kteří se kožními buňkami živí, stejně jako odumřelé schránky jejich těl a jejich výkaly. Právě ty jsou hlavním důvodem, proč prach vadí alergikům.
Přírodě i prospívá
Prach v přírodě vzniká erozí půdy, obsahuje pyly, popel a saze a nejrůznější mikroorganismy. Jedná se vlastně o poměrně úrodnou hmotu, která nese živiny.
Zdroj v Africe
Celosvětově největším zdrojem prachu a nejprašnějším místem světa je saharská kotlina Bodélé, pozůstatek vyschlého jezera Čad. Prach odsud je významným zdrojem živin pro amazonský prales na druhé straně Atlantiku.
Vysavači je přes 120 let
Jeden z nejstarších motorových vysavačů světa byl vynález britského inženýra Huberta Cecila Bootha z roku 1901. Byl tažený koňmi, fungoval na parní pohon a hadicemi skrz okna vysával za úplatu velké domy jako třeba Westminsterské opatství.
Zvířata jej milují
Řada ptáků a savců se v prachu koupe. Třeba u kura domácího je toto chování (popelení) tak silné, že slepice v zajetí tyto specifické pohyby provádějí i v čistém prostředí.
Zajímá NASA
Saharský prach a jeho pohyby monitoruje síť satelitů i robotické senzory. Vesmírné agentury zkoumají i kosmický prach, který je tvořen miniaturními úlomky, brání ve výhledu velkým teleskopům a dopadá i na Zemi.
Česko je zaprášené
Podle průzkumu španělského Ústavu globálního zdraví (ISG) je Česko po Itálii druhou nejprašnější zemí v Evropě a hned za námi je sousední Polsko.
Tohle pomáhá proti prachu
Proti prachu existuje celá řada přípravků ve spreji, které snižují statické napětí, jež drží prach na nábytku. Ty s obsahem nanočástic jsou nejúčinnější. Účinné přípravky si můžete i zkusit vyrobit. Ocet – Smíchejte 1 díl octa s 1 dílem vody a použijte tuto směs k otírání povrchů. Aviváž – Smíchejte 1 díl aviváže s 10 díly vody a nastříkejte na povrchy. Aviváž pomáhá snižovat statickou elektřinu a zanechává příjemnou vůni. Citronová šťáva – Smíchejte 1 díl citronové šťávy s 2 díly vody. Citronová šťáva pomáhá snižovat statickou elektřinu a zanechává svěží vůni.
Takhle si ulevíte
Pořiďte si čističku vzduchu – Čističky vzduchu se speciálními HEPA filtry dokáží odstranit i více než 90 % prachu ze vzduchu, který čističkou prochází.
Vysázejte živý plot – Část prachu od silnice nebo z nedalekého pole dokáže zadržet hustý živý plot.
Nezkracujte trávník – Zeleň a vlhko je nejlepším bojovníkem proti prachu. V sušších obdobích roku proto trávník zbytečně nezkracujte.
Zavlažujte – Pravidelné používání zahradních sprinklerů a mlžítek pomůže nejen vaší zeleni, ale v suchých dnech pomůže vyčistit vzduch na zahradě i od prachu.