Nepodceňte pitný režim: Dehydratace vede i k selhání organismu

Nedostatek tekutin v parném počasí může přivodit nepříjemné zdravotní komplikace. Dehydratace nastupuje velmi rychle a někdy vede až k selhání organismu. Potřeba tekutin je u každého individuální, lékaři ale doporučují dbát při vyšších teplotách na jejich pravidelný přísun. Praktičtí lékaři, MUDr. Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů a MUDr. Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství, sestavili šest pravidel, kterých je dobré se držet.
1) Pijte pravidelně
V horkých měsících se spotřeba vody v těle výrazně zvyšuje. „Při vyšších teplotách doporučujeme pít častěji. Přesné množství tekutin je však individuální, více musí vypít člověk, který váží 120 kilo, méně šedesátikilový střízlík,“ říká MUDr. Jiří Bartoš a dodává: „Voda umožňuje látkovou výměnu mezi vnějším prostředím a buňkami. Je také velmi důležitá pro ochlazování celého těla prostřednictvím pocení.“
2) Pití z různých zdrojů
Ideální je pít vodu, stačí i kohoutková. Pokud ale teploty rostou, je vhodná minerální voda nebo ovocné šťávy. Ty doplní důležité látky, které člověk ztrácí pocením. „Nedoporučovala bych slazené nápoje. Nezaženou žízeň a člověk v nich zbytečně přijímá velké množství kalorií,“ říká MUDr. Kateřina Javorská. Podle ní je dobré mít pití při sobě a pravidelně upíjet.
3) Při sportu víc tekutin
„Při zvýšeném pocení na kole je vhodné vypít i osm litrů tekutin za den. Fyzická aktivita zvyšuje riziko dehydratace, která přichází rychleji a jejíž nástup si člověk nemusí ani uvědomit. Proto je nutné pít pravidelně i v okamžicích, kdy nemáme žízeň,“ radí MUDr. Bartoš.
4) Alkohol s mírou
Nadměrnou konzumací alkoholu se vystavujete riziku dehydratace. „Alkohol odvádí vodu z těla. V teplém období jeho konzumaci vůbec nedoporučuji,“ říká MUDr. Javorská.
5) Barva moči vás upozorní
Pokud máte pocit sucha v ústech, bolí vás hlava nebo máte závratě, jste dehydrovaní. „Varovným signálem může být i barva moči. Ta by měla být průhledná či lehce nažloutlá. Čím tmavší, tím více vody člověku schází,“ říká MUDr. Bartoš.
6) Pozor na děti a seniory
Právě tyto dvě skupiny patří v letních vedrech mezi nejohroženější. Děti bývá někdy složité přesvědčit, aby pily častěji. V takových situacích je možné pomoci si naředěnou ovocnou šťávou. „Senioři také vnímají pocit žízně omezeně, a pijí tak méně, než by měli,“ říká MUDr. Javorská. To je pak přímo zdravotně ohrožuje.