Rozpadající se Terezínské kasárny se změní na... Kampus za miliardy?
Dlouhá léta chátraly, dlouhá léta se slibovaly opravy a dlouhá léta se nic nedělo. Teď to ale vypadá, že Kasárna Jana Žižky z Trocnova opět zazáří. Tentokrát možná v podobě studentského kampusu.
Současný pohled na tzv. Velká pěchotní kasárna z 18. století vhání slzy do očí. Připomínají víc kulisy z katastrofického filmu, než chráněnou kulturní památku. Poničený plot, zřícená střecha a cedule s nápisem VSTUP ZAKÁZÁN svědčí o žalostném stavu obří budovy. Ten se má ale ještě letos začít měnit. „Po letech náročných jednání, intervencí i vysvětlování se konečně podařilo podepsat v květnu šestistrannou smlouvu o poskytnutí financí, na které se podílela ministerstva kultury, místního rozvoje, město Terezín i Ústecký kraj,“ oddechl si hejtman Jan Schiller. Stát už na záchranu uvolnil 1,5 miliardy, dalších 720 milionů dá kraj. Do konce roku má začít oprava zbrojnice, v příštím roce pak samotných kasáren.
Ozývaly se i hlasy, navrhující kasárna raději zbourat, než draze opravit. „To by byl zločin s mezinárodními důsledky. Objekt je jedním z ikonických míst spojených s tragédií holocaustu v naší zemi. To bychom mohli rovnou vymazat druhou světovou válku z dějin,“ kroutí hlavou Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. Přestože opravy ještě nezačaly, už se hledá využití areálu. Mluví se o studentském kampusu či depozitáři Národního muzea. „Jako kraj máme vize, co by v budoucnu v objektech mohlo být. Primárně jde v této věci o představy a názor radnice Terezína. Chtěli bychom ale vyvolat širokou diskuzi,“ doplnil radní kraje pro investice Tomáš Rieger.
Postavili je pro císařské vojsko
Kasárna byla postavena v letech 1782 – 1783 a sloužila císařské armádě Josefa II. Později tu sídlili českoslovenští vojáci a během 2. světové války je obsadily, jako celý Terezín, nacisté. Ti z města udělali židovské ghetto. Po roce 1941 se změnila část budovy na věznici pro židovské obyvatele. Nádvoří sloužilo jako společenský prostor, kde vězni hrávali fotbal a nacisti natáčeli propagandistické filmy. Po válce byl prostor využíván až do roku 1997 armádou. Od té doby je budova prázdná.
Víte, že...
...původní název Velká pěchotní byl za druhé světové války změněn na Drážďanská a následně na Kasárna Jana Žižky z Trocnova?