Lukáš Černota skončil po úraze na vozíku, ale... Chce být profi ragbista

Rok a půl roku je Lukáš Černota (27) z Ostravy-Radvanic na vozíku. V práci spadl ze žebříku. S družkou se jim rozpadl vztah. Lukáš se ale s osudem statečně pere, pohání ho závislost na sportu. A žije pro svého syna Lukáška (5).
Život se internetovému technikovi, který pracoval také ve výškách, změnil loni v lednu. Ve vesnici na Olomoucku se zřítil ze žebříku. Spadl z výšky 4,5 metru. „Probral jsem se na zemi, kolem mě krev, necítil jsem tělo. Majitel mi zavolal záchranku, přiletěl pro mě vrtulník,“ líčí Lukáš Černota. Diagnóza? Zlomeniny obratlů a poškozená mícha v krční páteři. Přišly operace, v nemocnici byl tři měsíce, další čtyři na rehabilitacích v Hrabyni na Opavsku. Nohy mu neslouží vůbec, ruce málo. „Po návratu domů mi skončil vztah, skončil jsem v práci. Syn bydlí se svou matkou,“ popisuje.
Sport a syn
Před úrazem Lukáš Černota jezdil na motorce, s přáteli chodil na airsoft čili bitvy s kuličkovými zbraněmi v terénu, byl aktivní. „Moje povaha mě neustále nutila něco dělat. Nutí mě i teď. Mám taky nízký tlak a nízký tep. Musím se proto hýbat. Zkrátily by se mi šlachy, přibral bych,“ říká. S tím vším souvisí jeho velký sen. „Zahrál jsem si za ostravský profi ragbyový tým. Chci se zlepšit, být členem týmu a profíkem,“ přeje si Lukáš Černota. „Než vymyslím, co dál, věnuji se synovi Lukáškovi. Pracujeme se dřevem, řežeme, ťukáme do hřebíků. Je technicky založený po mně. Žiju hlavně pro něj,“ uzavírá povídání.
Ragbyový vozík
Ragby vozíčkářů Lukáše Černotu nadchlo. K němu ale potřebuje speciální ragbyový vozík za 250 tisíc korun. Ten mu umožní trénovat a hrát zápasy. Tím se přiblíží svému snu stát se profesionálním sportovcem. Sbírka běží na platformě Donio pod názvem Šlapeme cestu k Lukášovým snům.
S podporou v zádech
Lukáš získal díky aktivnímu přístupu k životu velkou podporu. „Vybrali jsme si ho jako patrona závodu Handy Cyklo Maraton, který spojuje zdravé a handicapované sportovce. Týmy na přelomu července a srpna urazily 2222 km Českem. Musely to zvládnout za 111 hodin. Jeli jsme pro Lukáše. Získal od nás 30 tisíc korun, dalších 30 tisíc mu věnujeme díky kilometrům, které veřejnost ujela na stacionárních kolech,“ řekla manažerka společnosti Purposia Group Kateřina Šebestová.
Víte, že...
...Lukáše je možné podpořit i 24. sprna v Čeladné? Zde se při závodě Bike Čeladná budou šlapat kilometry na stacionárním kole, jeden kilometr = 50 korun!