»Tonda« Půlpán z Chotěbuzi: Žije jako pračlověk
Neměli moderní nástroje, vědecké znalosti, lidé v dávných dobách žili jen z toho, co jim dala příroda. Jejich život a příběhy chce Jan »Tonda« Půlpán (38) z východočeské Chocně ukázat lidem 21. století. Vyrábí nástroje z jeleních kopyt, býčího šourku a rozdělává oheň bez sirek!
Jako malý kluk chodil po lese a od okolí slýchával samá varování. „Tohle nejez, tohle je jedovaté, tohle píchá... A mně začalo vrtat hlavou, jak to v dávných dobách ti lidé dělali, že přežili? Zajímala mě historie, archeologie. Toužil jsem po dobrodružství. Žádná informace o přírodě pro mě nebyla zbytečná,“ říká Jan Půlpán. Jeho vášeň pro pravěk byla čím dál silnější. S přáteli třeba založil pravěkou osadu.
„Mnoho věcí, ze kterých čerpám, za mě zjistili vědci, mnohé jsou má vlastní zkušenost. Mnohé příběhy jsou má fantazie,“ vypráví muž, který dnes umí vyrobit jakýkoli pravěký nástroj a zpracovat zvířecí kůže. Aha! profesionálního pračlověka, jak se Půlpán sám označuje, zastihlo v Archeoparku Chotěbuz na akci představující život našich předků. Na stole měl ukázky své práce, třeba nádobu z býčího šourku, měch na vodu z kravského močového měchýře, nůž s rukojetí z divizny či bubínek potažený srnčí kůží.
„Nejsem vhodně pravěce oblečen, ale musíte mě omluvit, dneska je příšerné vedro,“ usmívá se Jan Půlpán a dává zájemcům ochutnat pravěkou směs sušeného ovoce a masa konzervovanou v sádle. „Mám ji rok a chutná stále skvěle. Za pět let už bych ji ale nedoporučil,“ loučí se se smíchem.
Do škol i na výstavy
Pracovní rozmach Jana Půlpána je dnes obrovský. Vyrábí učební pomůcky, navrhuje výstavy, vyrábí repliky pravěkých artefaktů. Rekonstruuje oblečení a podobu pravěkých lidí. Přednáší, pořádá exkurze. „Není to sranda. I teď v létě, jak je sezona a jezdím po akcích, bych měl sedět doma a vyrábět další nové nástroje,“ popisuje.