Jak předcházet dětským úrazům v létě: Nejhorší je trampolína

Letní prázdniny jsou pro děti obdobím plným radosti, dobrodružství a venkovních aktivit. Bohužel však s sebou nesou i zvýšené riziko úrazů. V letních měsících se přihodí přibližně třikrát více úrazů než během zbytku roku. Které jsou ty nejnebezpečnější?
Nejvíce úrazů si děti způsobí na trampolíně. Nejčastějšími jsou pohmožděniny, zlomeniny zápěstí, kotníků a poranění loketních kloubů. Výjimkou nejsou ani závažná poranění páteře, z nichž některá končí ochrnutím dolních končetin. Prevenci zranění a osvětě se věnuje MUDr. Radovan Hudák z Fakultní nemocnice Motol. „Skákání na trampolíně by mělo být považováno za sportovní aktivitu, která vyžaduje trénink a fyzickou přípravu. Když si vaše dítě chce zaplavat, nehodíte ho na hodinu do bazénu. Většinou projde výcvikem a učí se plavat. U trampolín se to nedělá,“ upozorňuje Hudák. Základem je naučit děti správně padat.
Víte, že...
...Americká ortopedická společnost uvádí, že děti mladší 6 let by na trampolínách vůbec neměly skákat?
Tonutí, tichý proces
Každý rok se stane několik tragédií, kdy dítě utone pár metrů od rodičů v zahradním bazénu. A to proto, že tonutí je tichý a rychlý proces. Rodiče by měli neustále děti v bazénu dozorovat a zabezpečit vodní plochu.
Skok do neznáma
S vodou souvisí i vážné úrazy hlavy a páteře při skocích do vody. Ročně se vážně poraní asi 12 osob včetně dětí. Mírnějších, přesto nezanedbatelných zranění je mnohem víc. „Spousta poranění je naprosto zbytečná. Při skoku po nohách se nejčastějhi zlomí dolní končetiny a pánev. Při skocích po hlavě dochází ke zranění lebečních kostí, krční páteře a obratlů,“ popsala fyzioterapeutka Iva Bílková.
Riziko z hřiště
Nebezpečí číhá i na nejmenší na hřištích. Než tam děti pustíte, ujistěte se, jestli nejsou atrakce poškozené. „Můžete narazit na prolézačku či houpačku, kde si děti mohou třeba přiskřípnout prsty. U skluzavek v létě ověřte, zda nejsou příliš horké,“ radí Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym.