Zemřel americký letec (†100): Bombardoval nacisty obsazené Karlovy Vary
Když se za druhé světové války kácela nacistická zloříše, padaly pumy i na továrny a nádraží v okupovaném Československu. Jako když 19. dubna 1945 americké bombardéry podnikly nálet na Karlovy Vary. Poslední žijící letec této akce, Roger H. Charbonneau (†100) se během úterý v americkém státě Iowa odebral na věčnost.
Charbonneau sloužil jako zadní střelec bombardéru B-17G v rámci 388. Bomb Group a celkem nalétal 37 misí mezi lednem a dubnem 1945, jednou byl dokonce spolu s posádkou sestřelen nepřátelským proudovým letadlem Messerschmitt Me 262 a musel vyskočit padákem nad Francií. Nicméně karlovarský nálet na sklonku války byl tehdy pro Američany úspěšný. „Pumami trefili Horní nádraží, lokomotivní depo i dílny na Dolním nádraží a bohužel i obytné domy po obou březích řeky Ohře jako nezamýšlený následek. Po náletu byly železniční tratě zcela vyřazeny z provozu,“ uvedl historik Jiří Klůc k náletu na své rodné město. S veteránem se ještě před třemi týdny setkal, aby si poslechl jeho vzpomínky.
Jatka mladých mužů
Nutno podotknout, že ani letci nebyli při bombardováních v bezpečí. Během války ve službě zahynulo 88 119 letců amerikých vzdušných sil a posádky letadel tvořili branci ve věku 18 až 25 let. „Byla to jatka. Nejčastěji umírali rukou nepřátelských stíhačů nebo vlivem protiletadlové palby, tzv. flaku. Letadla byla z duralového plechu, a tak je šrapnely z granátů trhaly jak papír,“ vzpomenul badatel Viktor Plas.