Šrapnely ze Slovenska! Pellegrini v Praze žehlil vztahy
Dodržel tradici a na první oficiální návštěvu zamířil nový slovenský prezident Peter Pellegrini (48) do Česka. Zatímco jeho krátký pobyt provázely úsměvy a slova porozumění, Bratislava do zlepšování vztahů hodila vidle. A to s rozběhem!
Propad vztahů mezi oběma zeměmi vyvrcholil letos v březnu, kdy premiér Petr Fiala (59, ODS) oznámil, že se v příštích měsících ruší mezivládní konzultace – a to kvůli rozdílným názorům Slovenska na válku na Ukrajině. S příjezdem Pellegriniho do Prahy ale byla naděje na jejich opětovné zlepšení. „Chci vám poděkovat za velmi přátelské a milé přivítání a pohostinnost. A také za skvělou a velmi otevřenou přímou debatu na všechna témata, která jsme společně otevřeli,“ uvedl Pellegrini po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (62). „Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem nejsou definovány pouze zahraniční politikou, země jsou provázány historicky na mnoha úrovních,“ dodala česká hlava státu s tím, že vazby jsou opravdu hluboké a je na co navazovat.
Petr Pavel a Peter Pellegrini na společné tiskové konferenci (26. 6. 2024)
Jenže v době, kdy si Pavel s Pellegrinim notovali na společné tiskovce, ze Slovenska se ozvaly hned dva »výstřely «. Nejprve bývalý policejní prezident a poslanec vládního Smeru Tibor Gašpar (62) zkritizoval českou policii, že nestíhá osoby za schvalování atentátu na Roberta Fica (59, Smer) – premiéra v půlce května těžce zranil útočník. „Ve svých postupech jsme pevně vázáni trestním zákoníkem a trestním řádem a je nemyslitelné, že bychom z nich vybočovali,“ odmítla česká policie kritiku.
Následně přišel Úřad slovenské vlády s kritikou Fialy – ten totiž v úterý prohlásil, že obnovení mezivládních konzultací považuje za předčasné. A to i s ohledem na stav Fica. „Takovéto vyjádření premiéra Fialy... nepovažujeme za uctivé a napomáhající našim dobrým sousedským vztahům,“ uvedla Bratislava. Co na to Fiala? Ten prý výrok za urážlivý nepovažuje, naopak byl výrazem respektu s ohledem na Fica, který se zotavuje ze zranění, a z objektivních příčin tak nelze o obnovení jednání mezi vládami diskutovat.