Cévní mozková příhoda se nevyhýbá ani dětem: Mrtvice v jedenácti!
Cévní mozková příhoda postihne každého čtvrtého člověka. A nevyhýbá se ani dětem. Annu Henlínovou (24) z Teplic mrtvice postihla už v jedenácti. K lékaři se dostala až po 26 hodinách!
Anička dostala mrtvici na volejbalovém soustředění. „Mravenčila mi pravá noha a později i ruka. Trvalo to dvě minuty a pokračovala jsem v tréninku,“ popisuje Anna. Mravenčení se opakovalo, navíc i hůře chodila, a tak vše řekla trenérce. „Poslala mě lehnout s tím, že uvidíme ráno. Druhý den jsem slezla z postele, ale když jsem se postavila na nohy, upadla jsem,“ vypráví. Do nemocnice se dostala až 26 hodin od prvních příznaků. „Byla jsem ochrnutá na celou pravou stranu včetně tváře,“ popisuje. Lékaři sraženinu odstranili a jí se vrátil cit.
Na rehabilitaci pak bojovala o návrat do života, učila se i znovu chodit. „Zprvu jen stát a dělat malé krůčky. Chodit jsem začala s chodítkem. Prstem na pravé ruce jsem pohnula až měsíc po příhodě,“ říká Anna. Dnes v sociálních službách pomáhá druhým, stále u ní přetrvává třes v pravé ruce a nepravidelná chůze. Dosud ráda maluje, ovšem levou rukou. Obden cvičí, aby udržela svaly funkční. „Jakmile polevím, bude to znát,“ dodává bojovnice Anna.
Často nebolí
„V 85 % případů mrtvice nebolí, a proto lidé její projevy podceňují. Při pozdní reakci ale zanechává vážné následky, nebo končí i úmrtím,“ říká Hana Maršálková z iniciativy Act FAST. Anglická zkratka FAST pomáhá k zapamatování příznaků.
- FACE (tvář) – skleslý ústní koutek a oční víčko na polovině tváře
- ARM (paže) – necitlivost paže, neschopnost udržet předmět
- SPEECH (řeč) – neschopnost mluvy, obtížné porozumění řeči
- TIME (čas) – v případě výše uvedených příznaků co nejrychleji vyhledejte lékařskou pomoc