Nepořádnost a dluhová propast: Dejte si pozor

Zkušenost s půjčkou má téměř každý dospělý Čech. Jenže podle statistik se každý desátý chová rizikově. A pak není těžké zabřednout do problémů, které poznamenají nejen jeho život, ale i jeho blízkých.
Podle údajů České bankovní asociace má nějakou zkušenost s půjčkou 79 % lidí. Ale 11 % lidí se v posledním roce při půjčování peněz chovalo vysoce rizikově. Jde zejména o lidi ve středním věku s nižším vzděláním. „Vnímám jako problematické, že dost velká skupina lidí si při sjednávání půjček s nebankovními společnostmi vůbec neověřuje, zda má taková společnost příslušnou licenci od České národní banky. Míra rizika v takových případech znatelně roste a dlužník se pak snadno může dostat do velmi nepříjemné situace,“ uvádí Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace.
Kde zjistit své závazky
Neřešené dluhy můžou skončit pořádnými problémy. Někdo ale své dluhy neřeší, ať už z nedbalosti, lhostejnosti nebo kvůli střídání adres, kdy dlužníka nezastihnou složenky a upomínky. „Poměrně často se stává, že lidé na svoje závazky zapomenou,“ potvrzuje Petr Kučera, výkonný ředitel CRIF – Czech Credit Bureau, a.s. Podle něj pak v lepším případě na zapomenutý dluh přijdou při žádosti o nový úvěr, v tom horším teprve ve chvíli, kdy u nich zazvoní exekutor. Je proto důležité si pravidelně kontrolovat své finanční závazky. „Nestačí hlídat si pouze půjčky psané přímo na vás, ale také půjčky, u kterých jste ručitelem!“ dodává Kučera. V Česku ale neexistuje žádná centrální evidence dluhů. Je tak nutné obětovat čas i peníze a postupně zkontrolovat různé registr. Podívejte se na ty nejdůležitější.
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
*Databáze úvěrových vztahů mezi bankami a stavebními spořitelnami a jejich klienty.
*Obsahuje informace o půjčkách, úvěrech na bydlení, kontokorentech a debetech na běžných účtech, včetně aktuálních údajů o existujících smlouvách, historických závazcích i těch, které jsou ve fázi žádosti nebo byly zamítnuty.
*Obsahuje pozitivní (pravidelné a včasné placení) i negativní data (opomenuté a neuhrazené splátky).
*Data se aktualizují měsíčně a uchovávají se po celou dobu smluvního vztahu mezi klientem a věřitelem a 4 roky po jeho ukončení. Žádost o úvěr, kdy smlouva nebyla s klientem uzavřena, je pak v Bankovním registru uchována po dobu 12 měsíců.
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
*Databáze údajů o nebankovních úvěrech (leasingy, nebankovní úvěry apod.).
*Obsahuje informace, které určují bonitu, důvěryhodnost a platební morálku, tzn. údaje o úvěrových produktech (přijatých i odmítnutých), o výši úvěru a splátkách nebo o tom, zda jsou závazky plněny řádně a včas.
*Data se aktualizují měsíčně a uchovávají se po celou dobu smluvního vztahu a 4 roky po jeho ukončení.
*Žádost o úvěr, pokud nebyla smlouva s klientem uzavřena, je v Nebankovním registru uchována po dobu 6 měsíců.
Jak získat výpis
Společný nebo samostatný výpis z registrů V e-shopu na stránce www.kolikmam.cz vyberete typ výpisu, o který žádáte. Ceny jednotlivých výpisů se liší v závislosti na zvolené metodě dodání: On-line – za poplatek 200 Kč, ověříte identitu prostřednictvím BankID Poštou, datovou schránkou, e-mailem nebo osobně – za poplatek 350 Kč + poštovné, které se liší v závislosti na zvolené metodě doručení.