Zdravotní rádce Aha! Otužování krok za krokem: Jak na to?

Otužilcům počasí nepřeje. Pro ně je prý moc teplo. Pokud ale přemýšlíte, že rozšíříte jejich řady, můžete teplejší únor využít právě k tomu, abyste odolnost vůči chladu začali trénovat. Jak a proč začít?
Konzultace
Před zahájením jakéhokoli programu otužování je vhodné konzultovat s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo jste ve špatné fyzické kondici (viz. box, Kdo s chladem opatrně)
Pravidlenost
Pamatujte, že otužování by nemělo být pouze okamžité rozhodnutí, ale spíše součást vašeho každodenního života. Můžete praktikovat krátké chladné sprchy každý den nebo pravidelně pobývat venku.
Postupnost
Začněte postupně. Nevystavujte tělo extrémním podmínkám najednou. Zkuste třeba jen teplou sprchou a postupně snižujte teplotu vody a délku, po kterou v ní vydržíte.
Venkovní otužování
Když budete připraveni, zkuste venkovní otužování. Choďte bosí ven, dopřejte si chvilku postávání třeba na balkoně. A opět prodlužujte dobu, kterou venku strávíte.
Sledujte své tělo
Buďte citliví k reakcím svého těla. Pokud začnete pociťovat nadměrnou únavu, bolest nebo jiné neobvyklé příznaky, snižte intenzitu otužování nebo se poraďte s lékařem. Pravidelná fyzická aktivita může posílit váš imunitní systém a zvýšit celkovou odolnost těla.
Kdo s chladem opatrně
Pro většinu lidí přinášejí mírné formy otužování zdravotní benefity. Nicméně existují situace, kdy může být nebezpečné. Pozor by si měli dávat především lidé, kteří mají srdeční problémy nebo potíže s krevní oběhem i cévním onemocněním – chlad ovlivňuje srdeční frekvenci i krevní tlak a může omezit průtok krve. U diabetiků hrozí, že zima ovlivní citlivost kůže a sníží tak schopnost vnímat bolest. Pak hrozí riziko podchlazení.
Benefity...
- Pravidelné otužování podporuje imunitní systém, což znamená, že tělo bude odolnější vůči nemocem.
- Zlepšuje průtok krve, což má pozitivní vliv na celkové kardiovaskulární zdraví.
- Kontakt s chladným prostředím může stimulovat nervový systém a zvýšit úroveň energie a vitalitu.
- Otužování může pomáhat zvládat stres a zlepšovat celkovou psychickou odolnost.
- Chladná voda a vzduch mohou stimulovat svaly a klouby, což může vést k jejich posílení a lepšímu fungování.
- Někteří lidé zaznamenávají, že otužování jim pomáhá zlepšit kvalitu spánku.
Ledový muž učí svět dýchat
Wim Hof, jinak The Iceman (ledový muž), je nizozemský dobrodruh. Jeho metoda kombinuje specifické typy dechových cvičení, vystavení se studenému prostředí a meditaci. Tvrdí, že tato metoda může mít pozitivní vliv na fyzické a duševní zdraví. Jeho přístup k chladu a dechovým cvičením získal popularitu a pozornost ve světě i v Česku.