Stávka odborářů: Jak ochromí život v Česku?
Velkou zkouškou si v pondělí projde vláda Petra Fialy (59, ODS). Kvůli jejím krokům by mohlo podle odborářům začátkem týdne stávkovat až milion zaměstnanců. Zastaví se podniky, zavřou se školy a lékaři na hodinu přestanou vyšetřovat. Omezí se i doprava. Co odborům vadí?
Trpělivost lidem došla, tak zdůvodňuje šéf odborů Josef Středula (56) rozsáhlé stávky napříč celou zemí. Odborářům vadí vysoká inflace, důchodová reforma anebo třeba, že stále není jasné, o kolik se zvýší minimální mzda. „Nesouhlasíme s verzí důchodové reformy, kterou předložil ministr práce Marian Jurečka. Vadí nám například nekonečný věk odchodu do důchodu, je pro nás nepřijatelný,“ řekl Středula. V návrhu ministra práce Mariana Jurečky (42, KDU-ČSL) se věk odchodu do důchodu nezastavuje v 65 letech, ale má se řídit věkem dožití. „U ročníků narozených před rokem 2005 by mohl přesáhnout sedmdesát let,“ varoval Středula.
Kdo bude protestovat
Školy
Ačkoliv učitelům se budou platy zvyšovat, ministerstvo nemá zajištěné finance pro všechny nepedagogické pracovníky na příští rok. Stejně tak školám vadí, že by od roku 2025 mohly přijít o značnou část podpůrných pracovníků pro žáky s různými formami postižení. Z toho důvodu do stávky plánuje jít přes 2000 škol. Podle odhadů školských odborů by se zapojit mělo přes 60 procent všech základních, středních a mateřských škol. Buď se jejich budovy uzavřou úplně anebo bude jejich provoz omezen. Nejpozději dnes by se rodiče měli od škol dozvědět, jak to bude jejich zařízení mít.
Podniky
Stovky průmyslových firem po celém Česku zastaví svůj provoz. Dohromady by se to mohlo týkat až milionu zaměstnanců. Nejvýznamnější firmou, která se připojí, je automobilka Škoda Auto, která zastaví výrobní závody na dvě hodiny. Odboráři na místě továren plánují také od 13:15 venkovní happening před administrativní budovou Škody. „Firma Škoda podporuje naši akci všemi materiálními a organizačními prostředky,“ uvedl předák odborů automobilky Jaroslav Povšík. Ke stávce se ale připojí také Třinecké železárny, odbory kultury či knihoven, svaz potravinářů nebo pracovníků v energetice a chemickém průmyslu. Poslední jmenovaní svůj nesouhlas s kroky vlády ale vyjádří jinou formou, jako třeba vylepením samolepky nebo podpisem na podpisovém archu. A to z důvodu, že jsou součástí kritické infrastruktury.
Doprava
Stávkovat plánují i lidé v dopravě. Šéf odborů Josef Středula (56) třeba řekl, že by se to mohlo týkat jižních Čech, a to od nedělní půlnoci do pondělního poledne. Naopak odbory pražského dopravního podniku se stávky nejspíš nezúčastní. Přesto stávka dopravu v Praze ovlivní třeba kvůli demonstraci na Malostranském náměstí. Ta má začít po 13. hodině a končit ve 14:30. Linky tramvají či autobusů se tak možná budou muset odklánět.
Zdravotnictví
Na hodinu by se měli do akce zapojit i zdravotníci. Ti z většiny plánují přerušit svoji práci od 12 do 13 hodin, kdy z části mají tak jako tak přestávku. Nikdo by ale neměl přerušovat práci nebo objednané pacienty. Ti by měli být vyšetřeni ještě ten stejný den. Třeba když bude někdo objednaný na půl jednou, tak si počká na vyšetření do jedné. „Ke stávce v Praze se připojí Všeobecná fakultní nemocnice, Bulovka, vinohradská nemocnice. Z krajů jsou to třeba nemocnice v Jihlavě, Jihomoravském kraji, Jihočeském kraji, Pardubickém kraji, speciální akci bude pořádat nemocnice Tábor,“ řekla serveru Novinky předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Akutní péče ale svůj provoz přerušovat nebude a její zdravotníci se přidají jen symbolicky.