Izraelští klauni pomáhají traumatizovaným dětem: Rozesmát je nedokážou
Celý židovský stát je traumatizován událostmi posledních dvou týdnů. Mnoho Izraelců uteklo ze svých domovů na hranicích a našlo útočiště ve stanových vesničkách nebo nemocnicích. Jejich opatrovníci, lékaři, se snaží pozvednout náladu rodin a dětí převlečením za klauny. Rozesmát je ale ještě nikdy nebylo tak těžké.
Iris Soferová už několik let působí jako tzv. lékařský klaun v nemocnici Sheba nedaleko Tel Avivu. Říká si Olive Emla, ale každému se představuje jako šéfka velitelství červených nosů. V nemocnici pravidelně navštěvuje nemocné děti a zraněné vojáky, které chce rozesmát a povzbudit.
Trauma národa
V lékařském centru Hadassah v Jeruzalémě se děti snaží rozesmát David Baraši (Dush) a Moše Twit (Tito). „Klaunem jsem už desítky let. Pracoval jsem během pandemie covidu, vojenských operací, dokonce i jiných válek. Ale tohle je jiné,“ svěřil se Barashi. „Celá společnost je traumatizovaná. Nejde jen o ty, kteří lékařskou péči přijímají, ale i o ty, kteří ji poskytují,“ dodal. Klauni pracují s přibližně 200 tisíci Izraelců, kteří museli opustit sever nebo jih země. Většinou jsou v hotelech nebo ve stanových vesničkách. Někteří už nemají, kam by se mohli vrátit.
Do jiného světa
Klauni jsou členy neziskové organizace Dream Doctors, která byla založena v roce 2002. Začleňuje profesionální lékařské klauny do izraelských nemocnic a školí je. „Je nás více než 100 a pracujeme i v domovech důchodců nebo školách. V nemocnicích máme hlavně terapeutickou roli,“ uvedla Soferová. Vysvětlila, jak klauni přistupují k práci s dětmi. „Snažíme se je přenést do světa fantazie, kde je všechno možné a neplatí žádná pravidla. Navíc mluvíme jinak než všichni ostatní doktoři, což dětem pomáhá,“ dodala.
Důležité emoce
Soferová nastínila, že když jsou lidé – zejména děti – hospitalizováni, ztrácejí nad vším kontrolu. Lékaři a sestry jim nařizují, co mají dělat, co jíst, jak se chovat a tak dále. Klauni si ale prý s nimi hrají tak, aby mohly svobodně vyjádřit emoce, které třeba nedokážou vyjádřit slovně.
Fiala slíbil pomoc
Premiér Petr Fiala (59, ODS) se setkal s pacienty, kteří mu vyprávěli svůj příběh ze 7. října. „Brutalita útoků je nesmírná, Musíme si uvědomit, za jaké hodnoty Izrael bojuje a jakému nebezpečí se brání,“ uvedl. Rovněž navštívil rodinu Orana Elfasiho (†22), Čecho-Izraelce, jehož teroristé zastřelili v kibucu Nirim.
Unijní podpora
Na včerejším summitu v Bruselu lídři EU měli zdůraznit právo Izraele na sebeobranu, vyzvat Hamás k okamžitému propuštění rukojmích, vyjádřit znepokojení nad zhoršující se humanitární situací v Gaze a vyzvat k rychlému přísunu pomoci. Fiala slíbil, že za zájmy židovského státu bude bojovat na evropské půdě.