ZDRAVOTNÍ RÁDCE: Nebezpečí nadužívání aspirinu!

Možná patříte ke skupině pacientů, jimž lékař předepsal aspirin jako prevenci vzniku infarktu či mrtvice. Pozor ale na předávkování. Vědci tvrdí, že denní užívání s sebou nese více rizik, než se původně myslelo...
Aspirin se podává pacientům s rizikem srdečně-cévních onemocnění zhruba od začátku 20. století. Kardiolog Lawrence Craven zjistil, že hlavní účinná látka – kyselina acetylsalicylová – zabraňuje krevním destičkám shlukovat se a vytvářet sraženiny, které jsou za infarkt či mrtvici především zodpovědné. Teď, o 100 let později, je ale vše jinak. Ale pozor, denní nadužívání může být fatální.
Tohle může způsobit
• Kyselina acetylsalicylová významně ředí krev. Po těle se tak mohou snáze tvořit hematomy a v případě poranění se zvyšuje krvácivost.
• Pravidelný přísun do organismu s sebou nese riziko závažného krvácení, konkrétně do mozku nebo do trávicího traktu.
• Preventivní užívání aspirinu snižuje výskyt karcinomu tlustého střeva. Ovšem zvyšuje riziko rozvoje jiných druhů rakoviny.
Komu ano a komu ne?
„U skupiny 60+ doporučujeme aspirin preventivně užívat pouze v případě, že pacient již prodělal mrtvici nebo infarkt,“ vysvětluje profesor Randall Stafford ze Stanfordské univerzity, jeden z autorů studie. „Starší ročníky jsou na rozvoj krvácení do mozku a trávicího traktu náchylnější.“
Pro mladší věkovou skupinu (tj. od 40 do 59 let) má preventivní užívání aspirinu více přínosů. Pilulka nemá téměř nežádoucí účinky, nevzniká na ni návyk. A navíc je relativně levná. O možnostech léčby by se měl pacient vždy poradit s lékařem. „Nejúčinnější prevencí kardiovaskulárních chorob je stejně zdravý životní styl a pohyb,“ dodává Stafford. „To žádná zázračná tabletka nenahradí.“