Zdravotní rádce Aha! Bylinková pomoc pro bolavé svaly
Prázdniny jsou vždycky dobou, kdy se hýbáme víc než obvykle. Cyklovýlety, túry, plavání... Ne vždycky je na to ale naše tělo připravené a svaly potom obvykle dají najevo, že tudy ne. Co vám pomůže?
„Dlouholetá praxe mi ukázala, že musíte své tělo opravdu poslouchat. Pokud si toho jeden den naložíte hodně, další den byste měli ubrat. Jinak může dojít k vážným zdravotním komplikacím,“ říká bývalá zdravotní sestra a bylinkářka Hana Binková. „Kromě odpočinku je pak dobré využít k regeneraci i bylinky a rostlinky.“ dodává.
Kaštan koňský
Aesculus hippocastanum, u nás známý jako jírovec maďal, je bylina používaná pro své blahodárné účinky na cévní systém. Obsahuje látku nazývanou aescin, která podporuje správnou funkci cév a snižuje otoky. Kromě toho může kaštan koňský ulevit od nepříjemných pocitů spojených se svalovým napětím. Proto je často součástí mastí na bolest kloubů a svalů
Arnika horská
Arnica montana, horský blatouch, je bylina s protizánětlivými vlastnostmi a zajímavou historií. O arnice, která je mimochodem chráněná, se v minulosti tradovalo, že je prospěšná nejen pro zdraví, ale také že odvrací zásahy bleskem a zlá kouzla. V 18. století byla dokonce považována za lék, který si poradí se všemi zdravotními neduhy. To se sice potvrdit nepovedlo, jisté ale je, že arnika horská pomáhá při sportovních úrazech. Když se aplikuje místně na postiženou oblast, snižuje otoky spojené se svalovými zraněními, modřinami nebo podvrtnutími.
Máta peprná
Mentha piperita je aromatická bylina. Její osvěžující vůně a obsah mentolu pomáhají vedle nálady uvolnit i třeba napětí svalů. Navíc má chladivé účinky. Může přispět také k lepšímu zásobování postižené oblasti živinami a kyslíkem, podporuje proces hojení i regenerace a povzbuzuje krevní oběh. Máta peprná je často dostupná ve formě mastí, olejů nebo gelů, které jednoduše stačí namazat na postiženou oblast.
Libavka poléhavá
Gaultheria procumbens je rostlina s výraznou vůní a prospěšnými vlastnostmi. Její extrakt se využívá v přípravcích pro sportovní regeneraci a pomoci při svalových potížích. To proto, že obsahuje silici methylsalicylátu. Zajímavé je, že z jejích bobulí se vyrábějí zubní pasty či žvýkačky, listů lze zase připravovat tzv. horský čaj. Kromě toho se listy využívají právě pro přípravu olejů a mastí podporujících prokrvení, regeneraci a hojení.
Mátové mazání – recept
Budete potřebovat: 200 g parafínu, 50 g sušené máty (nejlépe jen listů), 100 ml zastudena lisovaného oleje z mandlí. Parafín zahřejte v menším hrnci. Jakmile zkapalní, přidejte mandlový olej a mátu. Zamíchejte, stáhněte z plotny a nechte společně vychladnout. Pak nechte 24 hodin odpočívat. Poté znovu mírně zahřejte, ale jen tak, aby bylo možné tekutinu přecedit přes plátno. Tekutou mast okamžitě přelijte do vhodných kelímků nebo skleniček a uložte do chladu. Pozor na alergickou reakci, ideálně použijte biomátu.