Ožívá hypoteční trh? Počet žádostí se trochu zvedá, propad je ale stále znatelný

Hypotéční trh zažívá v horizontu posledních dvou let hodně krušné časy. Rostoucí úroková sazba hypoték je toho jasným důkazem. Po dlouhé době jsou tu zprávy s ožíváním trhu. Je tomu ale skutečně tak?
Přelom roku 2020 a 2021 byl pro hypotéky, potažmo žadatele o úvěry tohoto typu skutečně slastný. Úroková sazba kolem dvou procent potěšila bezpochyby každého. Pak ovšem přišla krize, kovid a zpřísnění podmínek nastolených Českou národní bankou. Úrok pomalu ale jistě začal šplhat nahoru a dnes s přehledem atakuje hranici šesti procent. Jarní měsíce se však staly takovou pomyslnou vlaštovkou z pohledu oživení trhu. Opravdu se ale hypotéka zase dostává do hledáčku lidí?
Nárůst žádostí až o 19 %
Pokud se zahledíte na vývoj hypoték v dubnu a květnu letošního roku, lze hovořit o světle na konci tunelu. Zájem o hypotéky se totiž zvýšil až o 19 % v rámci jednotlivých měsíců. Množství hypotéčních úvěrů se samozřejmě pojí i s celkovým objemem poskytnutých finančních prostředků.
- V květnu to byly hypotéky o objemu 12,9 miliardy korun
- Počet poskytnutých hypoték se zvýšil na 3 500
- Úrok se bohužel lehce zvedl na 5,9 %
Takové jsou statistiky České bankovní asociace. Na první pohled jde určitě o úspěch, který těší asi i spoustu bankovních poskytovatelů. Takové mírné oživení mnohými označované jako první vlaštovka v tomto finančním segmentu.
Není všechno zlato, co se třpytí
I když se zvýšil počet žádostí a hypotéční půjčka se opět stala pomyslným tahákem, jistě to z pohledu statistik není návrat do minulosti. A s největší pravděpodobností tomu tak nebude ani v budoucnu. Dokazuje to vyjádření České národní banky, která se nechala slyšet, že výraznější pokles úrokových sazeb hypoték se neočekává.
Pojďme se ale vrátit k oné zmínce o pomyslném oživení trhu z května tohoto roku. To je do jisté míry pravdivé. Na druhou stranu, meziroční statistiky hovoří trochu jinak. Jde o čtyřicetiprocentní pokles oproti loňskému květnu. Vypovídající je počet žádostí v měsíci květnu při porovnání dvou let nazpět.
- Květen 2023 – 3 500 žádostí
- Květen 2022 – 6 000 žádostí
- Květen 2021 – 9 500 žádostí
Takže ano, můžeme hovořit o určitém nárůstu vůči letošnímu dubnu, z globálního hlediska jde však o propad. Ostatně, není žádným tajemstvím, že aktuální úroková sazba je v podstatě jednou z nejvyšších za posledních dvacet let.
Nebojte se srovnat sazby hypoték
Pokud se chcete stát nedílnou součástí tohoto drobného oživení trhu a máte v plánu financovat vlastní nemovitost prostřednictvím hypotéčního úvěru, máme pro vás tip. Zkuste si srovnat sazby hypoték. I když rozdíly mezi jednotlivými bankovními institucemi nemusí být markantní, i drobný pokles úroku se pozitivním způsobem promítne do budoucí měsíční splátky. Využijte k tomu srovnávacích portálů.
- Všechny nabídky na jednom místě
- Aktualizované úroky
- Dostupnost online
Právě s pomocí důkladného porovnání se dopracujete k tomu nejvýhodnějšímu řešení na trhu. A i to může být přes nepříznivé hypotéční podmínky zajímavé.
Hypotéční kalkulačka mnohé prozradí
Budoucí výhledy hypoték nejsou zrovna růžové. I když bude docházet k těmto drobným výkyvům nahoru a dolu, vše zůstane v delším horizontu pravděpodobně stále při starém. O to více se snažte využít k prospěchu svému dostupných a bezplatných nástrojů pro nalezení výhodné hypotéky. Typickým příkladem je hypoteční kalkulačka.
Ta vám hned na první pohled prozradí, kolik přibližně budete splácet po zadání požadované sumy a délky splatnosti. Sami si pak můžete udělat představu o tom, zda je pro vás současná podoba hypotéčního úvěru snesitelnou a udržitelnou záležitostí.