Pozor v cizině! Navigace mohou být trestné

Navigace s varováním proti policejním hlídkám či radarům vás může přijít draho. Při cestách do zahraničí hrozí pokuta i kriminál. Pořídili jste si je, aby vás ochránily před pokutami, a ony vám pokutu naopak přivodí. A v horším případě rovnou žalář. Řeč je o navigacích s varováním proti radarům, na které mají některé evropské země obzvlášť pifku.
A jsou to třeba i populární Waze, nebo Google Maps. V sousedním Německu podle autoklubu ADAC může stačit, že je aplikace v mobilu spolujezdce, a už vám hrozí pokuta 100 Eur (2500 Kč). Přístroj s funkcí varování proti radarům může německá policie dokonce i zabavit a zničit. „Nicméně je možné pochybovat, zda je to možné i u navigačních zařízení nebo mobilních telefonů, protože tyto zařízení primárně slouží k jiným funkcím,“ upozorňuje autoklub ADAC.
Evropa není jednotná
V Evropě neexistuje jednotné nařízení o zákazu používání radarových detektorů. Konference evropských dopravních ministrů (CEMT) ale letos přijala doporučení, že by mělo být používání těchto zařízení zakázáno. Hrozí i žalář Asi nejpřísněji na varování proti radarům pohlíží Lucembursko, kde mohou policisté vyměřit nejen až 5000 eur flastr (125 tisíc Kč), ale dokonce i osm dní až 1 rok žaláře. Nejméně přísné je Rumunsko, kde se antiradary teprve začínají řešit a žádná pokuta za ně zatím nehrozí. U nás se nesmí používat pouze antiradary, které neumožňují měření, a to pod pokutou 5 až 10 tisíc korun. Takže aplikace Waze nebo Google Maps jsou povoleny.