Antonín Blažek (†57) se mstil sousedům: Výbuchem plynu zabil 5 lidí

Pomstychtivý Antonín Blažek (†57) zamkl v bytovém domě číslo 39 všechny východy, pustil plyn a vyhodil do povětří své sousedy i sebe. Výbuch ve Frenštátě pod Radhoštěm nepřežilo pět nevinných včetně tří dětí. Před smrtí se vrah otci obětí vysmíval.
Výhrůžky i hádky se sousedy byly pro Antonína Blažka na denním pořádku, stanul kvůli nim i dvakrát před soudem. „Byl hlučný, vulgární a lidem neustále vyhrožoval,“ popsal vraha před lety obyvatel sousedního domu. Pomyslnou poslední kapkou domnělých křivd byly exekuce, kvůli kterým se měl vystěhovat z bytu. V tu chvíli se v jeho mysli zrodil ďábelský plán, jak se všem kolem sebe pomstít.
Nebylo úniku
V noci z 16. na 17. února 2013 se rozhodl, že nadešla ta správná chvíle. Když manželku poslal z domu pryč, neměla údajně tušení, co chystá. Vykradl se z bytu, zamkl oba východy z domu a zlomil v nich klíč, aby se z jeho smrtící pasti nikdo nedostal. Doma otevřel přívod plynu, seběhl do sklepa a odmontoval ventil i z hlavního uzávěru plynu. Cestou zpátky do bytu ho ale před čtvrtou ranní načapal soused, kterého vyrušil hluk na chodbě. Na dotaz, co dělá, odpověděl Blažek jen: „To máte za to!“. Pak došlo k masivnímu výbuchu.
Šílenec v plamenech
Detonace zničila velkou část budovy, její zbytky navíc zachvátil požár. Přeživším obyvatelům, kteří se všemožně snažili zachránit sebe i své blízké, se navíc naskytla bizarní podívaná. Strůjce neštěstí Blažek v troskách domu kráčel, zatímco z něj šlehaly plameny. „Šel proti mně jako Rambo a hořel. Křičel jsem: Ty hajzle, zabil jsi nám děti! On se jen smál a říkal, že jsme si s ním neměli nic začínat,“ svěřil se Aha! po neštěstí otec dvou zemřelých dětí. Explozi a následný požár nepřežilo pět nevinných lidí (†2, †5, †10, †38 a †60). Vrah pak uhořel na schodišti. Dalších 10 sousedů utrpělo těžká a středně těžká zranění.
Zabránil nejhoršímu
Soused, který si jako první hluku všiml, vyrušením Blažka zachránil hned několik životů. Muž nejspíš plánoval nechat plyn unikat mnohem déle, možná chtěl i sám z domu před výbuchem utéct. Kdyby plyn zaplnil širokou schodišťovou šachtu celou a následně došlo k explozi, ze 17 lidí uvnitř by nepřežil nikdo...
Nebyl nebezpečný?!
Blažek, který dříve dokonce pracoval jako dozorce ve vězení, v posledních letech před masakrem stanul dvakrát před soudem, v roce 2008 za nastříkání hanlivých nápisů na dům č. 39 a pak za křivá obvinění sousedů. Sám požadoval 100 milionů od radnice města za nemajetkovou újmu kvůli pocitu, že ho někdo pronásleduje. Podle posudku od psychologů z roku 2010 sice trpěl poruchou osobnosti, ale... „Je příčetný, uvědomuje si následky svých činů. Jeho pobyt na svobodě není nebezpečný,“ uzavřel posudek, který před lety zveřejnil server idnes.cz.
Satanovi sluhové, zlatý socialismus
Antonín Blažek neměl spory pouze se svými sousedy. Posílal neustále stížnosti na radnici a byl také velmi častým přispěvatelem na internetových stránkách Frenštátu. „Iloně S. (sousedce pozn. red.) je umožněno sluhy satana nezákonně podnikat ve společných prostorách,“ hartusil v diskusi Blažek. Za sluhy satana označoval úředníky a volal po návratu „zlatých časů socialismu“.
Šestá oběť
Další smutná zpráva přišla i téměř po dvou letech od masakru 13. prosince 2014. Na cévní mozkovou příhodu zemřel jeden z hrdinů výbuchu. I přes vlastní vážné popáleniny dokázal Vilém Š. (†40) z nestabilní hořící budovy zachránit své dvě děti, které tak z masakru vyvázly živé. Žár muži popálil tělo i vnitřní orgány, postihl ho infarkt a byl upoután na vozíček.
Pohřben za státní
Duševně chorého vraha se zřekla jeho vlastní rodina. Nechtěli s ním nic mít jeho děti ani manželka, dokonce ho odmítli pohřbít. Jenže podle zákona má vypravení pohřbu v takovém případě obec, masovému vrahovi ho tak hradil stát.
15 milionů od dárců
Po tragické události se snažili lidé pomoct, jak mohli. Na účet zřízený městem přispělo za pár dní 12 tisíc dobrodinců, kteří zasaženým rodinám poslali 15 milionů korun. Většina šla na hrazení lékařských zákroků či zajištění nového bydlení. Ohořelé zbytky domu č. 39 musely být krátce po tragédii strženy. V místě, kde stával, byly vysázeny stromy připomínající vrahovy oběti.