Léto u moře: Kolik si připlatíme za dovolenou?

Léto se už chystá klepat na dveře a pro miliony Čechů to znamená jediné – vyrazit na dovolenou k moři. Letos však za zájezdy zaplatí více, než před rokem, a to zejména v našich nejoblíbenějších destinacích. Aha! proto zjišťovalo, na co se máme připravit.
Inflace, drahé energie a po předchozích covidových letech také vysoká poptávka po zahraničních dovolených. To jsou podle zástupců cestovních kanceláří hlavní důvody, proč si klienti musí připlatit. Jak moc?
Dálky levnější
„Tunisko, Turecko a Španělsko ve službách na místě příliš nezdražily a mírné zdražení cest do těchto zemí je především z důvodu zvýšení ceny dopravy. Řecko zdražilo ubytování – zřejmě pod dojmem velmi dobré loňské sezóny – a pokud k tomu připočteme zdražení dopravy, je zdražení řeckých cest výraznější (10 – 12 %),“ sdělil Aha! Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR). Podle Ilony Topolové z Blue Style nelze mluvit o plošném zdražení – cena se vždy odvíjí od destinace, termínu, sezónnosti či typu ubytování a doprovodných služeb. „Na druhou stranu, aktuální růst cenové hladiny i růst cen energií se může více projevit v destinacích evropských, méně pak v destinacích typu Kapverdské ostrovy nebo Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Omán,“ uvedla.
Síla je v koruně
Vyšší ceny, zdá se však, hlad po zájezdech nijak netlumí. „Předprodej zájezdů byl velmi silný a letní dovolenou má v tuto chvíli koupenou o 85 % víc klientů než loni touto dobou. Podobný trend vidíme také v ostatních evropských zemích,“ hlásí Petr Kostka z EXIM Tours. Navíc je tu ještě jeden faktor, díky kterému si v zahraničí můžeme dopřát více »muziky«. „Silná koruna naštěstí Čechům a jejich cestování nahrává a je to i jeden z důvodů, proč se daří držet růst cen na takto rozumných číslech,“ uzavírá Petr Šatný z CK Alexandria.
Chorvatsko: Bez front, ale s příplatkem
Čechy, kteří letos pojedou do nejoblíbenější plážové destinace, Chorvatska, čekají dvě novinky. Jednak Chorvaté už od letošního roku přesedlali z kun na eura, země je také od ledna součástí Schengenského prostoru. Co to pro návštěvníky znamená? „Zjednodušilo to nejen naše obchodní vztahy, ale pro všechny turisty i placení přímo v destinaci bez návštěvy směnáren. Poprvé bude také letní sezona i díky rozšíření Schengenského prostoru bez kontrol na hranicích, těšíme se tak na volnější průjezd na silnicích i rychlejší odbavení cestujících na pražském letišti, kde budou lety odlétat nově z Terminálu 2,“ shrnula Kateřina Pavlíková z Čedoku. Zároveň jde ale o destinaci, kde zdražení patří k nejvyšším, nárůst se pohybuje od 12 do 14 procent. „Po zavedení eura se v Chorvatsku zvedly ceny ubytování nejčastěji o 10 – 12 %, u jídel v restauracích přibližně o pětinu. I tak ale zájem o zájezdy do Chorvatska letos roste přibližně o 20 %,“ uzavírá Jan Bezděk ze společnosti Fischer.