Univerzitu a galerii spojila socha z doby Karla IV.: Skenovali záhadnou madonu

Nitro tajemné madony ze sbírek Národní galerie Praha (NGP) včera zkoumal CT skener České zemědělské univerzity (ČZU). Vzácná dřevořezba světice ze 14. století tak nyní může projít restaurováním a důkladným průzkumem.
Ohledání Madony na andělském trůnu z Havraně provedli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU. „Použili jsme metodu výpočetní tomografie, kde se díky rentgenu můžeme podívat dovnitř sochy a získat její 3D obrázek, aniž bychom ji museli jakkoliv řezat,“ uvedl radiolog Jiří Turek.
Restaurátoři a historici mají nyní možnost podrobně zkoumat vnitřní stav i dějinný vývoj díla. „Zatím víme, že socha je z měkkého lipového dřeva a nachází se na ní čtyři vrstvy barevné výzdoby, které svědčí o tom, že dílo bylo během let různě upravováno,“ sdělila Aha! Olga Kotková, ředitelka Sbírky starého umění NGP s tím, že socha může být díky tomografii zrestaurována do svojí původní podoby.
Pamatuje Otce vlasti
Vzácná socha vznikla za vlády Karla IV. (1316 – 1378), v 60. nebo 70. letech 14. století. První doloženou zmínku o ní však máme až z 19. století, kdy krášlila kostel sv. Vavřince v Havrani na Mostecku. Před druhou světovou válkou přešla do soukromého vlastnictví, odkud ji za 4,5 milionu korun nedávno odkoupila NGP.