7 kroků pro zdravější život
Většina z nás nemá čas ani prostředky na to, aby nějak radikálně měnila svůj životní styl. Jsou ale i malé krůčky, které můžete udělat, abyste prospěli svému zdraví.
1.Pečujte o své zažívání
Dodejte organismu vitamíny, minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro dobře fungující imunitní systém: zejména vitamín A, vitamín B, vitamín C, zinek, selen a železo. Zejména na podzim a v zimě zařaďte do jídelníčku česnek, zelí, brokolici, mrkev, bobulovité ovoce, ořechy a vinné hrozny, které jsou obzvláště bohaté na mikroživiny. Jednou nebo dvakrát týdně vynechejte večeři a dopřejte organismu poklidný noční detox.
2. Žvýkejte pomalu
Každé sousto se musí dostatečně dlouho a pořádně rozžvýkat.
3. Hlídejte si pitný režim
V létě to není nic složitého, zato v zimě jsme často s pitnou kúrou na štíru. Měli bychom vypít minimálně 1,5 litru čisté pramenité vody denně. Ideální je pít co nejvíce ráno a později odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně. Pokud pijeme málo, vysychají nám sliznice, a to nás znevýhodňuje v boji proti bakteriím a virům. Dobrý pitný režim je naprostý základ pro efektivně fungující imunitní systém.
4. Dopřejte si dostatek pohybu
Fyzické cvičení stimuluje imunitní systém, který pak pracuje rychleji a účinněji, protože se vytváří více aktivních buněk. Lidé, kteří si každý den pohybem rozproudí krevní oběh, si prodlužují život, protože tím podle odborníků předcházejí mnoha nemocem. Pravidelné cvičení navíc uvolňuje v těle hormony štěstí! A nejde o to zvednout co nejvíce kilogramů v posilovně nebo překonávat rekordy při jízdě na kole… Pokud to totiž při cvičení přeženeme, naopak riskujeme dočasné zhroucení imunitního systému. Hýbejte se, ale všeho s mírou a s rozumem!
5. Sluneční světlo, zdroj vitamínu D
Pro dobře fungující imunitní systém – a nejen pro něj – je nezbytný dostatek vitamínu D. Příjmem potravy můžeme pokrýt jen asi 20 % naší potřeby, 80 % si pak tělo vytváří samo vlivem slunečního záření na kůži. I tady je však nutno myslet na její ochranu!
6. Nekuřte!
Nemluvě o nejrůznějších zdravotních problémech, má kouření neblahý dopad i na náš imunitní systém.
7. Méně stresu, více spánku
Při nadměrném stresu naše tělo produkuje látky, které mohou vést nejen k vysokému krevnímu tlaku, obezitě a mrtvici, ale také k omezení imunitního systému. Podobná věc se děje při chronickém nedostatku spánku: nespavost snižuje počet našich imunitních buněk. Dopřejte si proto pravidelný odpočinek a vyvarujte se všeho, co vás připravuje o spánek: příliš vysokých teplot v místnosti, modrého světla (mobilní telefon, tablet atd.), pozdního jídla či přílišného množství alkoholu.