Zdravotní rádce! Zrádný pitný režim

Voda je základ života. Všichni víme, že správný pitný režim je důležitý. Ale proč? To už většinou netušíme. Stejně jako to, že i nadměrné množství tekutin může našemu tělu škodit. Takže jak to je? Co bychom měli pít a kdy? A jakou roli v tom všem hraje náš věk?
Voda je nezbytnou součástí lidského těla. Brání dehydrataci, čistí organismus, přenáší a rozpouští živiny, ale především je úzce spojená s rovnováhou našeho vnitřního prostředí. Udržuje totiž přesný poměr iontů a minerálních látek. A je zajímavé, že i jen malý výkyv může náš organismus pořádně rozhodit.
JAPONCI MAJÍ JASNO
Obecné doporučení, které platí už řadu let, jsou 2 litry tekutin denně, což odpovídá zhruba 8 sklenicím. Jenže v poslední době se ukazuje, že toto množství je nejen přehnané, ale některým lidem může i uškodit. „Pokud jíte maso, zeleninu, ryby, těstoviny a rýži, získáte z jídla přibližně 50 procent své potřeby vody,“ uvedl Josuke Jamada z Národního institutu biomedicín v Japonsku. „Řada lidí proto potřebuje zhruba jen 1,5 – 1,8 litru vody denně.“
Výjimku pochopitelně tvoří osoby pohybující se v horkém a vlhkém prostředí, vysokých nadmořských výškách, sportovci, těhotné a kojící ženy. U těch je potřeba tekutin vyšší. „A samozřejmě pokud jíte slaninu, chléb, vejce, zkrátka se stravujete nezdravě, tak je lepší držet pitný režim na té původní doporučované hranici,“ dodává Jamada.
SMRT Z PŘEPITÍ VODY
Konzumace většího množství tekutin má dopad na celosvětovou spotřebu vody. Ovšem může být i zdraví škodlivá. Pokud se hranice výrazně překročí (zdroje udávají litr vody za hodinu), hrozí tzv. hyponatrémie čili intoxikace vodou. Dokládá to třeba případ ženy, která se v roce 2007 zúčastnila soutěže v pití vody. Každých 15 minut měla spotřebovat čtvrtlitrovou láhev tekutiny a nejít močit, později se množství zvýšilo na půl litru. Soutěžící tak během poměrně krátké doby vypila víc než 7 litrů vody a po skončení soutěže zemřela právě na hyponatrémii.
KOLABUJÍ LEDVINY A MOZEK
Ta se ohlašuje bolestmi hlavy, nevolností, zvracením, pak přicházejí svalové křeče, halucinace, únava, mentální záchvaty a stavy dezorientace. Je způsobena tím, že ledviny nestíhají filtrovat přebytek minerálních látek, které z vody přijímáme. V krvi dramaticky stoupá hladiny sodíku. Buňky v těle nabírají vodu, mozek se může začít zvětšovat. A protože už laicky řečeno nemá kam růst, dochází k zástavě dechu a smrti. Tohle je pochopitelně až nejkrajnější a nejčernější scénář špatně nastaveného pitného režimu. Bohatě stačí dodržovat pár základních pravidel a nadbytek (ani nedostatek) vody vám určitě hrozit nebude.
CO PÍT V JAKÉM VĚKU?
Děti 10+
◆ kojenecká, pramenitá a slabě mineralizovaná voda
◆ ovocné a bylinné čaje
◆ výrazně zředěné ovocné a zeleninové šťávy
◆ nedoporučují se sladké limonády kvůli návyku na cukr
Lidé středního věku 30+
◆ pramenitá voda
◆ středně mineralizovaná voda a čaje
◆ zředěné 100% džusy a zeleninové šťávy
Senioři 60+
◆ pramenitá voda
◆ slabě mineralizovaná voda a čaje
◆ zředěné 100% džusy a zeleninové šťávy