Varhaník Robert má nezvyklý koníček: Stoleté mašinky pojedou v kostele!

Parní vláčky pamatující ještě »císaře pána« se o víkendu rozjedou v sakristii Kostela Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě. Vzácnou kolekci tam představuje varhaník Robert Hugo (60).
Hugova sbírka stoletých parních mašinek je zřejmě jediná v Česku. Pravidelně ji kolem Vánoc už několik let ukazuje farníkům Kostela Nejsvětějšího Salvátora nedaleko Karlova Mostu. „Celkem mám asi sto kusů. Jen lokomotiv je kolem deseti. Všechny jsou z let 1910 až 1930. Pochází převážně z německého Norimberku, který v té době byl hračkářskou velmocí,“ vysvětlil Robert Hugo, který je v kostele varhaníkem přes 30 let.
Hračky pro šikovné…
Na rozdíl od současných dětských vláčků na elektřinu, mají v sobě jeho mašinky miniaturní parní stroj. „Běží na líh. Jeho spalování v kotli vaří vodu a vytváří páru, která stroj pohání. Na začátku 20. století šlo o poměrně komplikované hračky určené pro větší děti z bohatých rodin. Není úplně jednoduché je rozjet a ani zastavit. Musíte čekat, až líh vyhoří,“ upřesnil Robert Hugo. Z hraček se podle něj časem postupně začaly stávat sběratelské modely v přesném měřítku určené převážně dospělým.
Sběratelská vášeň
Sbírat mašinky začal varhaník, muzikolog a vysokoškolský pedagog Robert Hugo před sedmi lety. „První historický vláček mi věnoval kamarád. Chytlo mne to a začal jsem je porůznu shánět v internetových aukcích. Některé vzácnější kusy mohou vyjít až na několik tisíc korun,“ vysvětlil.
O víkendu se rozjedou
Část sbírky budou moci lidé spatřit v sakristii v pohybu tento víkend. „Vláčky se rozjedou v neděli odpoledne i večer. Vidět je může každý, kdo přijde na mši. Po víkendu je začnu uklízet a lidé je opět spatří až za rok,“ sdělil.
Kde, kdy, za kolik
Kostel Nejsvětějšího Salvátora Křižovnická 1040/4, Praha 1, Staré Město
neděle v 15:00 – 15:30, 21:00 – 21:30
zdarma