Přerušovaný půst? Ano, ale možná umřete

Sotva jsme si zvykli na tzv. přerušovaný půst a dostavily se první úspěchy v podobě shozených kil, přišlo z Ameriky varování… Např. stravovací režim 16/8 může údajně znamenat riziko předčasného úmrtí. Vědci tak nabádají – jezte pravidelně, bez vynechávání.
Studie vědců z University of Tennessee upozorňuje na nebezpečí snídaňového půstu. Pokud nesnídáme, zvyšujeme si tak o 40 % riziko pravděpodobného úmrtí na srdeční onemocnění. Vynechání oběda či večeře zvyšuje možnost smrti z jakékoli příčiny o 30 %. Což je poměrně vágní sdělení, ale vědci zkoumali 24 tisíc Američanů starších 40 let po dobu téměř 15 let (1999 až 2014) a mají jasno.
Vše ve srovnání s lidmi, kteří jedli alespoň třikrát denně a rozloženě. I kdybychom nad tím mávli rukou, jeden z výsledků je alarmující. Inventura na konci studie sečetla »padlé« a za 15 let zemřelo 4 175 respondentů! Z toho 878 úmrtí bylo způsobeno srdečními problémy. Tři jídla po celý den jsou tak zkrátka lepší pro delší život. Pochopitelně s podporou cvičení, chůze, dobrého spánku a bez kouření a alkoholu. „Lidé, kteří jedí jednou denně, enormně zatěžují buňky a metabolismus. Zatěžují totiž organismus nárazově,“ soudí profesorka Yangbo Sunová.