Před 100 lety bylo odhaleno dílo Babička s dětmi: Smutné dozvuky

V malebném lůně náchodských lesíků a strání leží Babiččino údolí. Věta jakoby vystřižená ze slavného díla Boženy Němcové Babička. Na památku spisovatelky a tohoto příběhu stojí nedaleko zámku Ratibořice slavné sousoší Babička s dětmi. Už 100 let.
Základní kámen byl slavnostně položen 25. července 1920. Při příležitosti sta let od narození obrozenecké spisovatelky. Umělecký projekt si vzal do parády český sochař židovského původu Otto Gutfreund, který po necelých dvou letech dílo dokončil. Pomník byl slavnostně odhalen 9. července 1922.
Co dílo zobrazuje
Pískovcové dílo zachycuje, jak se románová babička vrací z návštěvy nedalekého Rudrova mlýna spolu s vnoučaty Barunkou, Adélkou, Vilémem, Janem a pejsky Tyrlem a Sultánem. Babička jim při cestě vypráví o tom, že každý člověk má na nebi svou hvězdu. Prý lidé Bohem vyvolení mají hvězdy krásné a zářící.
Tragédie na řece
Otto Gutfreund (†37) se narodil ve Dvoře Králové do židovské rodiny v roce 1889 jako čtvrtý z pěti dětí. Sochařství studoval jak doma, tak ve Francii. Patří mezi naše nejvýznamnější představitele uměleckého směru kubismus a těší se celosvětovému významu. Gutfreund si prošel peklem bojů první světové války. V roce 1927 tragicky utonul v Praze při koupání ve Vltavě.
Psala a syn umíral
Božena Němcová (†41) napsala knihu Babička jako idylicky pojatou fikci zasazenou do kulis venkova. Překvapivě se nejedná o román, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale pouze o povídku. Němcová dílo tvořila v těžkých životních chvílích, kdy jí umíral syn.