Nejčastější opalovací mýty: Snědá pokožka neznamená zdravá pokožka
Blíží se léto a mnoho lidí už se vidí na pláži nebo na břehu rybníka či jezera. A převážně ženy se těší, až vystaví své tělo slunečním paprskům. Navzdory tomu, že si způsobují předčasné stárnutí pokožky a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže, opalování milují a touhy po čokoládové pokožce se nevzdají.
Je pravda, že sluneční paprsky jsou blahodárné, protože přispívají k psychické pohodě a pomáhají s tvorbou vitaminu D. V tomto případě ovšem neplatí čím více, tím lépe. „K tomu, aby slunce mělo pozitivní vliv na naše zdraví, stačí, abychom denně na něm trávili pouhých 15 minut,“ vypočítává PharmDr. Ivana Lánová z lékáren Benu.
Mýtus č. 1: Opalovací krémy jsou prevencí proti rakovině kůže
Ano, jsou důležitou ochranou proti UV záření, ale žádný neochrání stoprocentně. Je potřeba kombinovat nejrůznější metody: Od 11 do 15 hodin používat krémy s vysokým faktorem, nosit vhodný oděv, u vody i triko s UV ochranou a co nejvíc se pohybovat ve stínu.
Mýtus č. 2: Když je »zamračeno«, nemusím použít krém
Mraky ani déšť neblokují UV záření. A až 80 % ho prochází skrz mraky, i když s nižší intenzitou. Proto je potřeba nanášet opalovací krém i během zatažených dní. Především u lidí, kteří mají blonďaté a zrzavé vlasy, pihy a modré oči.
Mýtus č. 3: Stačí se natřít jednou
To je velký omyl. Zde ale platí čím více, tím lépe. „Opalovací krém bychom měli nanést půl hodiny před tím, než pokožku vystavíme slunci, a aplikaci každé dvě hodiny opakovat. Účinnost krému ovlivňuje i to, zda se zrovna koupeme ve vodě, sportujeme anebo se potíme. V těchto případech bychom se měli natírat častěji,“ doporučuje Lánová s tím, že doporučené množství je asi 36 g krému na dospělého člověka. To odpovídá jednomu velkému panáku.
Mýtus č. 4: Sedím ve stínu, jsem ochráněn
„Je stále důležité být namazán. Slunečník pouze blokuje přímé UV záření, nechrání před UV paprsky, které se odrážejí od země nebo vody. Nedávná studie potvrdila to, že lidé, kteří použili pouze slunečník, měli výrazně vyšší míru spálení než jedinci, kteří byli na slunci s ochranným krémem,“ dodává dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Mýtus č. 5: Používám make-up se SPF ochrannou a to stačí
Mnoho kosmetických produktů v sobě obsahují nějakou protisluneční ochranu. Většinou to ale bývá 15 SPF a to je málo. Ideální je pod make-up či na hydratační krém nanášet aspoň »třicítku«, u moře »padesátku«. Neplatí také to, když si nanesu make-up se SPF 15 a hydratační krém s faktorem 15, tak se ochrana zdvojnásobí a bude 30. Stále bude jen SPF 15!