BAZÉN JAKO ZABIJÁK: Jak ochránit děti před neštěstím?

Děti o prázdninách divočí a rodiče si chtějí zase odpočinout. A to může být nebezpečná kombinace především u vody, kde trávíme v létě spoustu času. Na tyhle drobnosti si dejte dobrý pozor. Utonutí je jedna ze tří nejčastějších příčin úmrtí u dětí. A to i přesto, že se děti koupou prakticky jen v létě.
Tonutí je tiché
Navzdory zažitým představám je tonutí rychlé a tiché. A může vypadat i jako hra. Varovným příznakem je stav, kdy se tonoucí převrací z horizontální polohy do vertikální, jakoby lezl po žebříku, nebo má vlasy v obličeji, které si ani nemůže odhrnout. Když je u konce sil, nezvládá ani křičet.
Prověřte hloubku
Především u přírodního koupání by měl dospělý nejdřív důkladně prozkoumat profil dna, jestli tam není zlom s přílišnou hloubkou. Dno a případné překážky musí prověřit i před skoky do vody. Nemusí být v kalné vodě viditelné.
Kruh je nebezpečný
Nafukovací hračky nebo kruhy mohou dítěti pomáhat při plavání a taky s nimi je zábava. Jenže při jejich používání by měli být rodiče ještě pozornější než bez nich. Snadno se totiž převrátí a dítě může dostat šok. Když se vysune vrchní částí z kruhu příliš, nebo dokonce převrátí hlavou dolů, může mít problém dostat hlavu zpět nad hladinu. Bezpečné nejsou ani populární nafukovací rukávky, které mohou prasknout nebo z ruky sklouznout.
Nepijte alkohol
Když hlídáte děti u vody, nikdy nepijte alkohol. Může totiž výrazně snížit vaši reakční rychlost i ovlivnit úsudek.
Hlídá jen jeden
Jste ve větší skupině u vody či bazénu? Nesnažte se hlídat děti všichni naráz a radši vždy určete jednoho, kdo to bude dělat naplno, a v této pozici se střídejte. Čím víc dospěláků totiž hlídá, tím větší je pravděpodobnost, že se něco stane. U bazénu nespoléhejte na plavčíky. Ti totiž nedokážou hlídat všechny děti a dospělé naráz a jsou tam především pro to, aby dávali první pomoc a vytahovali z vody tonoucí.
Tohle se hodí
- Plavecká vestička – pěnová plovací vesta je nejlepší ochrana dítěte před utonutím při plavání a vodních sportech.
- Plavecké brýle – ve chvíli, kdy dítě zmizí pod hladinou, budete se muset potápět a hledat ho pod hladinou. Vyplatí se mít plavecké brýle po ruce, kdykoliv jdete s rodinou k rybníku.
- Vodní alarm – maličký náramek na ruce dítěte vás na rodičovském přístroji upozorní, když dítě spadne do vody nebo se vzdálí dál než na určenou vzdálenost. Stojí pár stovek.