Lukášův snímek Kanárských ostrovů: Prchavá krása nad žhnoucím vulkánem

Vyšplhal až nad mraky, aby zachytil téměř neviditelný objekt. Lukáš Veselý (30) z Prahy zabodoval v dubnovém kole soutěže České astronomické společnosti s fotografií prchavé mlhoviny Carina nad žhavým vulkánem.
Snímek noční scenérie vznikl během kurzu, který vedl fotograf krajiny a vesmíru pro partu nadšenců na kanárském ostrově La Palma. „Je na severní polokouli naprosto jedinečný pro svoji pověst čisté oblohy bez světelného znečištění, bez prachu a s minimem vlhkosti. Díky tomu je možné pozorovat a fotit vesmírné objekty, které jsou jen těsně nad horizontem, skvělým příkladem je tato emisní mlhovina Carina, kterou nejde z Česka ani odjinud z Evropy vyfotit,“ řekl Veselý.
Původně chtěl zvěčnit jen mlhovinu v kombinaci s horskými hřbety, při úpravě fotografie ho ale čekalo milé překvapení. „Pod mlhovinou se objevil ještě stále žhavý kráter ze sopky Cumbre Vieja, která přestala soptit na konci prosince. Později jsem se dočetl, že metr pod povrchem ztuhlé lávy je pořád teplota skoro tisíc stupňů,“ dodal Veselý.
Víte, že...
...mlhovinu Carina objevil v lednu 1752 francouzský astronom Nicholas Louis de Lacaille během své dvouleté cesty na Mys dobré naděje?
Jak se fotí
Mlhovina Carina, kterou astronomové znají pod katalogovým označením NGC 3372, se nachází ve vzdálenosti 8500 světelných let od Země. Její průměr dosahuje velikosti až 300 světelných let, což z ní činí jeden z největších objektů známého vesmíru. I přesto je díky malé jasnosti a především poloze nízko nad obzorem jen těžko pozorovatelná. „Fotografii jsem pořídil teleobjektivem na více dlouhých expozic, aby vynikly všechny detaily a nebyl patrný šum,“ popsal vznik snímku Lukáš Veselý.