Mravenčí práce restaurátora: Historické hodiny opět tikají!
Devět historicky cenných hodin restauruje dílna Jana Marka (45). Vzácné strojky z celé Evropy budou opět měřit čas v libereckém Severočeském muzeu.
Většina z restaurovaných kousků byla nefunkční a sloužila pouze jako exponáty. Každý restaurovaný hodinový strojek potřebuje rozdílnou péči. „Restaurování jako takové je vždycky trochu dobrodružství. Žádné hodiny nejsou stejné a musíte tak vždy uplatňovat individuální přístup,“ říká zkušený restaurátor Jan Marek. Práce na jedněch stolních hodinách trvá zhruba měsíc. Restaurované stroje pochází z Německa, Anglie nebo Rakouska.
Odbíjely šlechticům
Nástěnné hodiny se čtvrťovým bicím strojem pochází z přelomu 18. a 19. století, pravděpodobně z Lipska. Zdobí je erb šlechtického rodu Salm-Reifferscheidt-Hainspach, který vlastnil i panství ve Šluknovském výběžku.
Vrátili lesk čtenářce
Z alabastru jsou hodiny s motivem čtenářky. Na začátku 19. století je vyrobili mistři ve Vídni. Zdobené jsou zlaceným bronzem a stříbřením.
Čas měřily lucerny
Trendem počátku 17. století se na britských ostrovech staly takzvané lucernové hodiny. Tvar mechanického strojku totiž připomíná svítidlo.