Bulharům a Polákům už Rusové plynové kohoutky zavřeli. Dojde i na Česko?

Nepřišly rubly, nebude plyn! Prvními oběťmi ultimáta Kremlu, aby země EU platily za komoditu v ruské měně, se stali Poláci a Bulhaři. Premiér Petr Fiala (57, ODS) se včera snažil uklidňovat Čechy, že tady takový scénář prozatím nehrozí...
Odstřižení Bulharska a Polska od dodávek plynu od včerejšího rána státní gigant Gazprom obhajoval tím, že země odmítly přistoupit na požadavek Moskvy. Ruský lídr Vladimir Putin (69) totiž už dříve nařídil, že jedinou přijatelnou měnou, kterou »nepřátelské« země mají za komoditu platit, je rubl. To ovšem EU včetně Prahy odmítlo. Česko je však na dodávkách plynu z Ruska společně s Lotyšskem ze sta procent závislé.
Faktor Rusko? Spíš Evropa
Žádné informace ani signály, že by Rusko chtělo také nám stopnout dodávky, premiér Fiala prý nemá. „Ale musíme s tím počítat, když vidíme, co Rusko udělalo v těchto dnech,“ řekl včera šéf vlády. Podle Fialy země podniká kroky, aby případné výpadky s pomocí unijních partnerů vykryla. Teoreticky ale Rusko nemůže Česku dodávky přímo zastavit. České firmy totiž ruský plyn nakupují na západoevropských burzách. „Bude tedy spíše záležet na reakci smluvních partnerů českých dodavatelů. Pochopitelně, pokud jim budou kráceny dodávky, pak nemohou dodat ani nasmlouvaný plyn pro české dodavatele,“ vysvětlil Aha! analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
Plán Česka při odstavení dodávek plynu
Víte že...
...kvůli omezení dodávek cena plynu pro evropský trh vystřelila zhruba o 20 procent na 125 eur (3064 Kč) za megawatthodinu?
Škrcení spotřeby
Kdyby přesto plyn do Česka přestal proudit, znamenalo by to, že by odběratelé platili jako mourovatí. „Je nebezpečí, že by se ceny vyšplhaly na násobky cen, které jsme byli zvyklí platit v této topné sezóně. Koneckonců, zhruba na dvojnásobek po posledních cenových úpravách, které oznámila Pražská plynárenská, jsme se už pomalu dostali,“ dodal Gavor. V případě úplného zastavení dodávek by pak mohl být plyn i na příděl. Podle analytika by se omezování spotřeby týkalo v první řadě firem, domácnosti by přišly na řadu až na konec.
Kreml: Vyděrači? Kdepak, spolehliví dodavatelé!
Oznámení o ukončení toku plynu do dvou unijních zemí kvůli požadavku na platby v rublech označila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (63) za vydírání. To ale odmítl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten Rusko naopak označil za spolehlivého dodavatele, který Bulharsku a Polsku plyn znovu pošle, jakmile za něj tyto země „náležitou formou“ zaplatí.
Čtyři bojácní. Nebo pragmatičtí?
Na unijní úrovni je shoda, že se členské země mají oprostit od závislosti na energiích z Ruska. Jenže jednota už nepanuje v tom, abychom takový radikální řez udělali co nejdříve. Země se totiž bojí dopadů na vlastní průmysl. Agentura Bloomberg včera informovala, že čtyři nejmenované země EU na požadavek platit za plyn v rublech přistoupily. Například Maďarsko už dříve uvedlo, že se dodávek levného plynu z Ruska vzdát nehodlá.