Unikátní výstava v Česku: Zlaté nádobí z Titaniku

Karlovarské muzeum své návštěvníky láká kromě velkých expozic ještě na jednu malou výstavku. Ve foyeru u hlavního vchodu nenápadně představuje porcelánový servis Pirkenhammer, který byl součástí výbavy na Titaniku v roce 1912.
Pozlacené šálky, talířky a konvice pocházejí z porcelánky Pirkenhammer z Březové u Karlových Varů. Ta svého času byla jednou z nejvyhlášenějších na světě. Když její provoz v devadesátých letech 20. století skončil, předal majitel veškerý archiv do sbírek Muzea Karlovy Vary.
Luxus a kvalita
„Výrobky této firmy byly ve druhé polovině 19. a prvních desetiletích 20. století synonymem luxusu a kvality. Právě proto Pirkenhammer vybavil restaurace a kavárny na Titaniku nádobím s typickou korunkou a zkříženými kladívky,“ říká kurátor minivýstavy Marcel Paška.
Nebyli jediní
Porcelánový servis z Březové podle jeho slov nebyl na Titaniku jediným. Nádobí na loď dodaly i britské porcelánky. „Tvar Titanic byl zaregistrován v únoru 1912, ale vyráběl se i po námořním neštěstí a některé kusy byly vyrobeny i po roce 1918. Ale ty už nenesou název tvaru Titanic,“ doplňuje Marcel Paška.
Potopil se před 110 lety
K potopení nejslavnější zaoceánské lodi došlo po srážce s ledovcem v noci ze 14. na 15. dubna 1912 v Atlantském oceánu. Na lodi tehdy zahynulo přes 1500 cestujících a členů posádky. Důvodem tragédie byl požár v podpalubí před vyplutím, ignorování varovných depeší, špatný úhybný manévr a nedostatek záchranných člunů.
Největší ve své době
Stavba RMS Titanic započala v březnu 1909 a dokončena byla o dva roky později. Ve své době šlo o největší parník světa. Konstrukce a projekt celého plavidla dodnes lidi fascinuje.