Sběratel kol z Frýdku – Místku Jaromír Polášek: Unikát za 100 000!
Obyčejné jízdní kolo. Ovšem jen na první pohled. Na rámu je nápis Verdun, což napovídá, že je z Francie. Název tohoto stroje je ovšem mnohem honosnější: Griffon Grand Luxe Randonneur Super Legere PH 50. Těchto bicyklů je prý na světě jen deset. A jeden vlastní sběratel Jaromír Polášek (61) z Frýdku-Místku.
„Kolo je předválečné výroby, předloni se jedno vydražilo za 4,5 tisíce eur (asi 117 000 korun). Já ho mám za cenu šrotu. Našli jsme ho ve Francii a účastníci zájezdu se cestou zpět kvůli mně uskrovnili, aby se vešlo do autobusu,“ líčí pan Jaromír. Původní pláště bicyklu byly červené, ale stářím se úplně rozpadly. „Majitelem kola byl slavný francouzský bibliofil a fotograf René Marsal,“ dodal muž. Neméně vzácné je i jeho sedlo. Vyrábí se z kůže býka speciálního skotu a pouze z jeho hřbetní části. „Z jednoho kusu se tak dá udělat jen sedm sedel,“ zmínil Jaromír Polášek
Každé má příběh
Muž má na půdě domku přes 70 historických kol. „Jezdím na všech, střídám to,“ prozradil nadšenec, profesí pracovník muzea. Má tu favoritky, italské závodničky, kola Schauff, vzácné De Rosy, u nichž jen kolečko na řetěz přijde na 50 tisíc korun. A každé kolo má svůj příběh. Muž ukazuje například na výjimečný bicykl Avion cykles, kterých firma Josef Jaňour vyrobila pro pražské vojenské letiště jen 17. Zachovaly se dva. Pan Jaromír ho koupil z dědictví mladého kluka kousek od Hukvald. „Domluvili jsme se. Druhý den klukovi volám, marně. Byl jsem totiž poslední s kým mluvil, ráno cestou do práce havaroval a zabil se,“ řekl sběratel muž, proč má nepříjemný pocit začít bicykl renovovat.
Bez prasklinky
Pan Polášek by si za sbírku na půdě mohl klidně koupit půlku rodinného domu. Kola si renovuje sám. Nechybí v ní ani kolo Monc Blanc z konce dvacátých let či Baťovka pro gentlemany. Pláště má z roku 1939 a jsou bez jediné prasklinky.
Ukrajina na cement
A co by to bylo za sbírku, kdyby nezahrnovala známé kolo Ukrajina, na kterém se šlapalo opravdu ztuha. Heslo: „Chceš-li poznat co je dřina, kup si kolo Ukrajina,“ bylo známé po celém Československu. „Kola byla poruchová, na druhou stranu se na nich daly odvézt odvést čtyři pytle cementu,“ směje se ještě dnes Jaromír Polášek.