Kosterní nálezy ve Veselí nad Moravou: Pozůstatky utopeného kněze?

Na lidské kosterní pozůstatky narazili silničáři během prací na stavbě okružních křižovatek v centru Veselí nad Moravou. Ležely v zemi nepříliš hluboko.
Nečekaný objev odborníci předběžně datují až do období Přemyslovců! Okolí kostela Panny Marie bylo totiž zhruba 600 let využíváno jako pohřebiště. „Jedná se o původní hřbitov, který se nacházel v blízkosti kostela, který byl postaven v první polovině 13. století. Do této doby předběžně datujeme i nálezy kosterních pozůstatků,“ řekla Aha! vedoucí archeologického výzkumu Michala Přibylová ze společnosti Archaia Brno. „Místo budeme ještě dále zkoumat a časové určení upřesníme,“ dodala.
Ze hřbitova sad
Není vyloučeno že mezi ostatky mohou být i kosti prvního pobělohorského faráře Veselí Pavla Václava Kastiliuse, který se v roce 1630 nešťastnou náhodou utopil v blízké řece Moravě. Hřbitov v místě frekventované křižovatky, po které nyní denně projíždí desítky tisíc automobilů, zanikl v roce 1834. „V tom roce byl hřbitov po cholerové epidemii zrušem a upraven na ovocný sad, který se stal majetkem veselské vrchnosti,“ uvedl historik Peter Futák.
Nejstarší stavba
Pozdně románský, pozdějí goticky přestavěný kostel Panny Marie z první poloviny 13. století je nejstarší stavbou ve Veselí nad Moravou. U něj kosti ležely.