Snadnější život s Aha! Jak vymáhat dluhy za alimenty!

Rozvod je velmi náročný životní zlom, který často navíc komplikují hádky o výživné. A přestože zájmy dítěte by měli mít v první řadě na srdci oba rodiče, právě alimenty jsou často největším sporným bodem.
Dokud se nevyřeší péče o dítě a výše výživného, rozvod neproběhne. Soud vždy staví na první místo zájmy dítěte. Rozhodně ale nemá smysl v touze po rychlém řešení kývnout partnerovi na jakoukoli částku. Nejsnazším a nejjednodušším řešením je dohoda obou rodičů na výši výživného. V případě, že se rodiče nedohodnou, rozhoduje o výši výživného soud.
„Pokud se jedná o manžele připravující se na rozvod, je soudní cesta jediným možným řešením,“ říká ing. Dagmar Vogtová z projektu Vaševýživné. cz. Soud se otázkou alimentů začíná zabývat poté, co od jednoho z rodičů obdrží návrh na určení péče a stanovení výživného (případně pouze na určení výživného). Pak soud zkoumá majetkové poměry rodičů, jejich zázemí a také to, jakým způsobem se podíleli na výchově dětí v době, kdy žili ve společné domácnosti. Kromě toho je zohledněn i věk dítěte a jeho speciální potřeby.
Při stanovení výše výživného jde především o to, aby dítě bylo vychováváno ve stejných podmínkách, ve kterých vyrůstalo, když byli rodiče ještě spolu. Samozřejmě se ale pohlíží také na příjem druhého z rodičů. Aby bylo rozhodování soudu co nejspravedlivější, připravilo Ministerstvo spravedlnosti ČR doporučující tabulku, s níž soudci pracují. Tabulka určuje procentuální podíl z příjmu, který by měl náležet nezaopatřenému dítěti.
„Nicméně tato tabulka není pro soudce závazná, a tak se jí soudci mnohdy neřídí. Výživné se tak stanovuje čistě dle rozhodnutí konkrétního soudce,“ říká Vogtová. Pro určení výživného nerozhodují jen příjmy rodičů a věk dítěte, ale také další skutečnosti. Mezi ně patří například zdravotní stav a speciální potřeby dítěte nebo životní úroveň otce či matky (majetek, příjmy dalších členů rodiny, další vyživovací povinnost...).
Dohodu nelze vymáhat
V případě, že dvojice spolu žije »na hromádce«, nemusí kvůli alimentům k soudu. „Pokud nejsou partneři sezdáni a nechtějí se obracet na soud, mohou uzavřít písemnou dohodu,“ potvrzuje Vogtová. Jak ale upozorňuje, písemná dohoda není soudně vymahatelná a na jejím základě není možné zahájit exekuční vymáhání výživného.
Na koho se obrátit
„V případě, že rodiče řeší určení nebo zvýšení výživného a nevědí jak začít, mohou se obrátit na sociální odbor v místě bydliště nebo na bezplatné občanskoprávní poradny na: https://www.obcanskeporadny. cz/cs/,“ radí Dagmar Vogtová z Vaševýživné.cz.
Celý článek naleznete v tištěné podobě deníku Aha! (7. 2. 2022)