Motoristický rádce Aha! Nástrahy letních pneumatik v zimě

Podle asistenčních společností včas nepřezouvá každý pátý řidič. Na začátku zimní sezony tak v klidu jezdí na letních, dokud je počasí nedonutí. Riskují přitom mnohem víc, než to, že když nečekaně napadne, do servisu už nedojedou. Máte také letní? Tak na tohle pozor...
1. Počasí a pokuta
Zákon hovoří trochu nejasně. S letními gumami vám pokuta od začátku listopadu do konce března hrozí, jen když bude na silnici souvislá vrstva námrazy, sněhu či ledu, nebo ji bude možné předpokládat. A takovou situaci nemusí třeba sváteční řidiči z Jižní Moravy zažít za celou zimu, zatímco na horách už dávno panuje. Když toto porušíte, hrozí vám pokuta 2000 na místě, nebo až 2500 ve správním řízení a policie vám může další jízdu i zakázat. Navíc to není všechno. Zatímco letní gumy mají minimální hloubku dezénu 1,6 mm, u zimních platí minimálně 4 milimetry a na auto, které toto poruší, už se může pohlížet jako na technicky nezpůsobilé. To je už za 5 bodů, až 10 tisíc pokuty a zákaz řízení až na jeden rok.
2. Nedobrzdění
Letní gumy brzdí při teplotách pod 7 °C o zhruba 30 % hůře než ty zimní. A podobně se prodlužuje i jejich brzdná dráha. Mají také daleko menší odolnost proti smyku. Problémy s brzděním a zatáčením mají i v rozbředlém sněhu.
3. Bez technické
Na STK se prověřuje celkový technický stav vozu včetně pneumatik. Jestli vás sem čeká cesta v průběhu zimy, raději přezujte. I kdybyste auto přivezli na odtahu, technickou by nemuselo dostat.
4. Nevyplacení pojistného
Stala se vám nehoda? Pak riskujete, že vám pojišťovna vyplatí jen část pojistného plnění. Nebo dokonce žádné. Naštěstí to neplatí automaticky, ale rozhoduje, zda je prokazatelná souvislost mezi obutím a vznikem škody a její výší. Jestliže by nehoda dopadla ve stejné situaci na zimních pneumatikách stejně, nebude pojišťovna nic krátit.
5. Zákeřná značka
I kdyby od začátku listopadu do konce března nespadla jediná vločka a bylo teplo jako v létě, jsou místa, kam bez zimních pneumatik nesmíte. Jsou označena značkou Zimní výbava a najdete je kromě velké části dálnice D1 především na horách a v podhůří, ale i ve Žďárských vrších, na Svitavsku či v okolí České Třebové.
Tip Aha!: Celoroční gumy
Pokud patříte k těm, kteří bydlí v teplejších částech republiky a v zimě moc nevyjíždí, zkuste celoroční pláště. Sice nedosahují kvalit zimních gum, ale pro účely občasných jízd v zimě bohatě postačí. A dokud je nesjedete, nemusíte je měnit.